Przedsiębiorcy planujący nawiązać współpracę biznesową w oparciu o rozwiązania elektroniczne mają możliwość uzyskania wsparcia finansowego z funduszy Unii Europejskiej. Gdzie ubiegać się o wsparcie?
W ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG) przewidziane zostało Działanie 8.2, skierowane do mikro, małych i średnich przedsiębiorców, którego celem jest rozwój przedsięwzięć biznesowych prowadzonych w formie elektronicznej. Działanie to przeznaczone jest dla przedsiębiorców, którzy współpracują na podstawie zawartych umów o współpracy z co najmniej dwoma innymi przedsiębiorcami. Dofinansowanie może zostać przyznane na realizację projektów technicznych i informatycznych typu B2B, polegających na wdrażaniu lub integracji nowych bądź dotychczasowych systemów informatycznych, a także na automatyzacji procesów biznesowych pomiędzy współpracującymi podmiotami. Dokumenty programowe określają szereg warunków, jakie powinien spełnić projekt, aby uzyskać dofinansowanie, m.in. zwiększenie efektywności procesów stosowanych przez przedsiębiorcę we współpracy z partnerami biznesowymi.
Na realizację Działania 8.2 PO IG przeznaczono kwotę 460,817 mln euro. Pojedynczy projekt może uzyskać wsparcie w wysokości co najmniej 20 tys. zł, jednocześnie jednak nie więcej niż 2 mln zł. Warto też podkreślić, że projekt będzie objęty dofinansowaniem przez maksymalnie 24 miesiące. Przedsiębiorca może uzyskać dofinansowanie na część inwestycyjną projektu, szkolenia dla pracowników, doradztwo oraz wydatki związane z promocją wdrożonych rozwiązań. Intensywność dofinansowania dla części inwestycyjnej zróżnicowana jest w zależności od województwa oraz wielkości przedsiębiorcy i waha się pomiędzy 40 a 70 proc. wydatków kwalifikowanych. Na szkolenia przedsiębiorca może uzyskać do 45 proc. wydatków kwalifikowanych, koszty doradztwa mogą być pokryte maksymalnie w 50 proc. W odniesieniu do wydatków poniesionych na promocję wdrożonych rozwiązań przewidziano tzw. pomoc de minimis.
Instytucją wdrażającą dla Działania 8.2 PO IG jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która będzie dokonywać oceny merytorycznej wniosków. Jednym z głównych aspektów, jakie będą oceniane, jest zwiększenie efektywności procesów biznesowych oraz korzyści, jakie będą wynikały dla wnioskodawcy i współpracujących z nim przedsiębiorców. Projekty wyłaniane będą w trybie konkursowym, ciągłym. Cała procedura będzie trwała nie dłużej niż trzy miesiące od momentu złożenia wniosku. Według harmonogramu zamieszczonego na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju Regionalnego ogłoszenie naboru wniosków dla Działania 8.2 PO IG nastąpi w czerwcu tego roku.