Nie mają pieniędzy na ogrzewanie. Ekspert policzył, ile osób zmarło z powodu ubóstwa energetycznego w Polsce

autor: Karolina Nowakowska19.03.2019, 08:45; Aktualizacja: 21.03.2019, 09:58
Po raz pierwszy policzono, ilu Polaków zmarło z powodu ubóstwa energetycznego

Po raz pierwszy policzono, ilu Polaków zmarło z powodu ubóstwa energetycznegoźródło: ShutterStock

W 2017 roku z powodu zimna zmarło w Polsce łącznie 35 046 osób. Najczęściej są to osoby starsze. Jak wynika z szacunków dr. Grzegorza Libora koszt przedwczesnych zgonów spowodowanych zimnem to niemal 54 mld euro, a zatem ponad 213 mld złotych.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (43)

  • Były obywatel(2019-05-15 20:13) Zgłoś naruszenie 00

    Wiele można się dowiedzie na stronie alternatywnepaliwo.pl.tl Żaden obywatel Polski nie jest już od dawna bezpieczny na terenie swojego kraju. Dlaczego ? Dlatego, że ten kraj zamieniono prawie w obóz koncentracyjny.

    Odpowiedz
  • Statystyk(2019-04-07 13:44) Zgłoś naruszenie 00

    Ale to bzdura! Dlaczego autor liczy, że zgon emeryta to straty? Państwo zaoszczędza na służbie zdrowia: oblężona w większości przez chorych lub samotnych staruszków, nie pracujących więc mających czas iść do lekarza i czekać w poczekalniach udzielając sobie wzajemnie porad "medycznych" bo i na tym się znają z tytułu wieku a nie studiów, zaoszczędzony koszt bezpłatnych leków, bezpłatnego transportu: rozejrzyjcie się po busie w dozwolonych dla nich godzinach, pogotowia ratunkowego bo to największa grupa chorych z zagrożeniem życia, straży pożarnej i strat od pożarów zaprószonych przez niedołężnych staruszków itp. Straty są tylko w jednorazowym koszcie pogrzebu przez ZUS odzyskane w kilka miesięcy z niewypłaconych już emerytur i konieczności zatrudnienia kogoś do opieki nad nieletnimi wnukami przez pracujących rodziców. Najwięcej straci kościół i Rydzyk na datkach więc ten "artykuł jest sponsorowany i błogosławiony...., Aha, bym zapomniał o ważnym plusie: frekwencja na demonstracjach any-PiS spadnie. Statystyka to nauka o tym, że większość kanapek pada na podłogę masłem do dywanu.....

    Odpowiedz
  • Happy grabarz zimą(2019-03-25 20:57) Zgłoś naruszenie 00

    Ale bzdura o koszcie zgonów większości zchorowanych emerytów: nie pracują ale pobierają emerytury i renty, bezpłatne leki, blokują lekarzy i szpitale kosztem od 600 zl dziennie a potem rehabilitacja, odpada koszt bezpłatnej komunikacji i różnych ulg dla starszych. Koszt zgonu tylko jednorazowy to koszt pogrzebu ale się zwraca ZUS-owi kilka miesięcy a i ksiądz na tym zarabia choć traci donacje na tacę ale odbija sobie parę lat z góry opłatą za pogrzeb a procenty z tego kontynuują wpływać do kościoła trochę w kraju a większość przesłana do Watykanu bo Polska jest najwiekszym donorem do Rzymu tak jak i netto do EU. Koszt społeczny to walka spadkobierców jeśli są o miedzę lub zyskuje gmina jeśli coś zostało. W UK ostatecznym spadkobiercą jest książę Walii, obecnie Karol i wpływa mu z tego kilka milionów rocznie: starsi opuszczeni umierają o on z tego dość dobrze żyje, porządek świata powiedziałą hiena i jastrząb.

    Odpowiedz
  • zibimaks(2019-03-22 09:16) Zgłoś naruszenie 00

    Najpierw mówi się o raporcie 2010-2015, potem przedstawia się rok 2017... A co było pomiędzy tym datami i wcześniej ? Wtedy ubóstwa nie było, nikt nie umierał z chłodu ? Tendencyjny, polityczny materiał nakierowany przeciw rządzącym. Do naukowego zaliczyć go nie można. Gdyby to była praca dyplomowa autor oblał by ją ! I ci, którzy bezmyślnie powielają te informację (jak Pan Jan) sami sobie wystawiają ocenę - poniżej "0" !

    Odpowiedz
  • egon(2019-03-21 22:55) Zgłoś naruszenie 00

    Co za jakieś bzdury! Co to znaczy ubóstwo energetyczne? Kto to stwierdził i na jakiej podstawie, że owe 35 tyś ludzi zmarło z powodu zimna? Jak się stawia tezę to trzeba ją uzasadnić a nie powtarzać bezrefleksyjnie jakieś brednie! To tak jak by w każdą zimę wymierało średniej wielkości miasto powiatowe! Ludzie po prostu umierają ale nie z zimna , to jakaś bzdura totalnie objechana!!!

    Odpowiedz
  • paweł(2019-03-20 15:54) Zgłoś naruszenie 41

    Liczby podkręcone na zamówienie, a DGP to puszcza? Kiedyś to była poważna gazeta sprawdzająca fakty. W sumie... do wczoraj

    Odpowiedz
  • Niekonfliktowy człowiek(2019-03-20 14:06) Zgłoś naruszenie 71

    Znowu konfliktowanie... Smutno mi, że tak szanujące się czasopismo wspiera ekogroszek, który nic nie ma wspólnego z ekologią, a jest to skrót od ekonomiczny węgiel. Tym samym twórca smogu. Nie na tym polega energetyczne ubóstwo.

    Odpowiedz
  • ryzykfizyk(2019-03-20 14:05) Zgłoś naruszenie 112

    Sponsorowany artykuł, stek bzdur. Choroby układu oddechowego spowodowane przez smog są dużo poważniejszym problemem, którym trzeba się pilnie zająć, odchodząc od węgla.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Czytelniczka (2019-03-20 12:15) Zgłoś naruszenie 281

    Szanowna Redakcjo, to nie jest żaden rzetelny raport tylko FakeNews lobby sprzedawców odpadowego węgla. Wykazali jedynie, że zimą umiera więcej ludzi niż latem. I tyle. Nie wykazali żadnego związku z ubóstwem energetycznym, które jest realnym problemem. Ale nie rozwiąże go palenie smogotwórczym ekogroszkiem tylko program głębokiej termomodernizacji i wzrost efektywności energetycznej. Bardzo szanuję Gazetę Prawną dlatego jestem oburzona i rozczarowana, że opublikowaliście tak nierzetelny artykuł :(

    Odpowiedz
  • ja(2019-03-20 11:52) Zgłoś naruszenie 160

    Metodologia tego badania to ponury żart. Dziś można być nikim, żeby być ekspertem.

    Odpowiedz
  • Na...(2019-03-20 10:48) Zgłoś naruszenie 50

    Na zachodzie prog ubostwa okresla 10% dochodu gospodarstwa domowego wydanego na ogrzewanie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • czytelnik(2019-03-20 09:33) Zgłoś naruszenie 10

    chyba mu się należy Nobel, DGP powinna zawnioskować

    Odpowiedz
  • Zenek(2019-03-20 09:28) Zgłoś naruszenie 01

    antypolska mafia piSS ma na swoich złodziejskich łapach coraz więcej krwi polaków

    Odpowiedz
  • Sarmata Pro Eko(2019-03-19 20:48) Zgłoś naruszenie 448

    a może po kolei - wróćmy do korzeni - bo ta cała dyskusja zaczyna się "od czasy typu wczoraj"... a gdzie jest niemieckie parcie na zielone technologie? Żeby uciec przed produktami z Chiń.... Gdzie ekoterroryści z odnawialnymi źródłami energii [które są wielokrotnie droższe niż tradycyjne]... Kolejna ucieczka do "przodu". Gdzie ten motoryzacyjny idiotyzm typo "dawnsajzing" który poza kasą dla koncernów motoryzacyjnych jest w grucie rzeczy antyekologiczny..... I nie mówię tu o truciu powietrza tylko o nie zmitologizowanym lewacko-ekooszołomskim podejściu....

    Odpowiedz
  • Aron(2019-03-19 19:47) Zgłoś naruszenie 1612

    A gdzie był ekspert 3 lata temu ? ******* !! 500% było więcej poszkodowanych !!

    Odpowiedz
  • Wierzba Rosochata(2019-03-19 18:13) Zgłoś naruszenie 77

    Jacenty słusznie, ale pozostaje jeden drobny fakt, że półgłówki rządzące szukając guza tam gdzie go niema zgubiły zasadę wyartykułowaną przez Clintona (j. go pies za bombardowanie Serbii) "Idioto ekonomia przede wszystkim".

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • jacenty(2019-03-19 17:52) Zgłoś naruszenie 1611

    ten expert niech spróbuje policzyć ile osób zmarło z tego powodu w latach w czasie rządów tuska i kopaczki ?

    Odpowiedz
  • tak tylko(2019-03-19 16:42) Zgłoś naruszenie 1210

    a pisie urzędasy obiecują rozwój gospodarczy w oparciu o węgiel

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • emeryt(2019-03-19 15:18) Zgłoś naruszenie 1216

    55 udokumentowanych zgonów dzięki PIS ! , a ile jest niezgłoszonych . To oni są odpowiedzialni za odejście niewinnych ludzi . Barbarzyńcy własnych rodaków . A fe.......................

    Odpowiedz
  • abc(2019-03-19 15:02) Zgłoś naruszenie 364

    Czy to tak trudno zrozumieć,że palenie węglem a nawet śmieciami to wynik biedy a nie świadomości?Policzcie koszty ogrzewania i jak się to ma np. do średniej emerytury.

    Odpowiedz