Zmowa producentów systemu informatycznego? Medykamenty niedostępne, przeszukania w firmach

autor: Patryk Słowik13.03.2019, 07:43; Aktualizacja: 13.03.2019, 07:44
biznes, firma

O problemie pisaliśmy jako pierwsi, już w lipcu 2018 r. Wskazaliśmy wówczas, że pojawiają się kłopoty z dostępnością dwóch deficytowych leków przeciwzakrzepowych – Xarelto i Pradaxa.źródło: ShutterStock

Pod koniec lutego Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozpoczął przeszukania w siedzibach trzech przedsiębiorców: Kamsoft i OSOZ z Katowic oraz PEX PharmaSequence z Warszawy. Poinformowali o tym urzędnicy podczas wczorajszej konferencji prasowej. Sprawa ma związek z licznymi skargami napływającymi ze środowiska farmaceutów. Skarżyli się oni, że apteki, które chciały uczestniczyć w promocjach niektórych leków, są zmuszane do korzystania z określonego systemu informatycznego lub zintegrowanych z nim systemów innych firm.

O problemie pisaliśmy jako pierwsi, już w lipcu 2018 r. Wskazaliśmy wówczas, że pojawiają się kłopoty z dostępnością dwóch deficytowych leków przeciwzakrzepowych – Xarelto i Pradaxa. Stwierdziliśmy, że producenci medykamentów różnie traktują apteki w zależności od tego, z jakiego oprogramowania do prowadzenia biznesu korzystają. Te, które używają wskazanego przez koncerny – dostają leki taniej.

UOKiK wskazuje dziś, że działania opisane w kierowanych do niego zawiadomieniach – zaznaczając, że nikomu nie postanowiono jeszcze żadnych zarzutów – mogły ograniczać konkurencję pomiędzy aptekami i być niekorzystne dla tych, które nie posiadały oczekiwanego oprogramowania. Ponadto mogły wpływać niekorzystnie na sytuację rynkową producentów systemów informatycznych innych niż wskazywane przez producentów. Do tego wreszcie – na co już UOKiK nie zwraca uwagi – takie postępowanie przekłada się na jeszcze większe kłopoty z dostępnością objętych specjalnymi warunkami promocji leków.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Cyklon-B Aj waj(2019-03-13 09:13) Zgłoś naruszenie 00

    Bo ten system pozwala na ingerencję czyli skopiowanie z każdej apteki jej danych o sprzedaży poszczególnych leków.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane