statystyki

Zmowa producentów systemu informatycznego? Medykamenty niedostępne, przeszukania w firmach

autor: Patryk Słowik13.03.2019, 07:43; Aktualizacja: 13.03.2019, 07:44
biznes, firma

O problemie pisaliśmy jako pierwsi, już w lipcu 2018 r. Wskazaliśmy wówczas, że pojawiają się kłopoty z dostępnością dwóch deficytowych leków przeciwzakrzepowych – Xarelto i Pradaxa.źródło: ShutterStock

Pod koniec lutego Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozpoczął przeszukania w siedzibach trzech przedsiębiorców: Kamsoft i OSOZ z Katowic oraz PEX PharmaSequence z Warszawy. Poinformowali o tym urzędnicy podczas wczorajszej konferencji prasowej. Sprawa ma związek z licznymi skargami napływającymi ze środowiska farmaceutów. Skarżyli się oni, że apteki, które chciały uczestniczyć w promocjach niektórych leków, są zmuszane do korzystania z określonego systemu informatycznego lub zintegrowanych z nim systemów innych firm.

O problemie pisaliśmy jako pierwsi, już w lipcu 2018 r. Wskazaliśmy wówczas, że pojawiają się kłopoty z dostępnością dwóch deficytowych leków przeciwzakrzepowych – Xarelto i Pradaxa. Stwierdziliśmy, że producenci medykamentów różnie traktują apteki w zależności od tego, z jakiego oprogramowania do prowadzenia biznesu korzystają. Te, które używają wskazanego przez koncerny – dostają leki taniej.

UOKiK wskazuje dziś, że działania opisane w kierowanych do niego zawiadomieniach – zaznaczając, że nikomu nie postanowiono jeszcze żadnych zarzutów – mogły ograniczać konkurencję pomiędzy aptekami i być niekorzystne dla tych, które nie posiadały oczekiwanego oprogramowania. Ponadto mogły wpływać niekorzystnie na sytuację rynkową producentów systemów informatycznych innych niż wskazywane przez producentów. Do tego wreszcie – na co już UOKiK nie zwraca uwagi – takie postępowanie przekłada się na jeszcze większe kłopoty z dostępnością objętych specjalnymi warunkami promocji leków.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Cyklon-B Aj waj(2019-03-13 09:13) Zgłoś naruszenie 00

    Bo ten system pozwala na ingerencję czyli skopiowanie z każdej apteki jej danych o sprzedaży poszczególnych leków.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane