Czy w sprawie o zapłatę można podnieść zarzut nieważności umowy w części?

autor: Anna Borysewicz15.03.2019, 11:20; Aktualizacja: 15.03.2019, 11:24
dokument, podpis, prawo, biznes, firma

dokument, podpis, prawo, biznes, firmaźródło: ShutterStock

Sporządziłem na rzecz gminy dokumentację architektoniczną kompleksu budowlanego. Zamówienie było udzielone w trybie ustawy – Prawo zamówień publicznych, a zawarta umowa opiewała na 40 tys. zł. Po wykonaniu prac gmina jednak nie zapłaciła. Twierdzi, że potrąciła mi należność z kwoty 40 tys. zł, która została naliczona przez nią z tytułu kary umownej za opóźnienie w realizacji zamówienia.

Kwestionuję to, gdyż tak wysoka kwota kary umownej nie była przewidziana w ogłoszeniu o wartości zamówienia, a jedynie w umowie. W ogłoszeniu wysokość kary umownej opiewała bowiem na kwotę 10 tys. zł.

Ponadto nie doszło do żadnych opóźnień uzasadniających zapłatę kary umownej. Czy w zaistniałej sytuacji, wytaczając gminie sprawę o zapłatę, mogę podnieść zarzut nieważności umowy w części dotyczącej obowiązku zapłaty ww. kary umownej w kwocie przekraczającej wspomniane 10 tys. zł?

W stanie faktycznym opisanym w pytaniu czytelnika zasadnym jest podniesienie przez niego w pozwie w sprawie o zapłatę zarzutu nieważności umowy w części dotyczącej obowiązku zapłaty kary umownej za opóźnienie w realizacji zamówienia w kwocie przekraczającej 10 tys. zł. Czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy jest nieważna, chyba że właściwy przepis przewiduje inny skutek, w szczególności ten, iż na miejsce nieważnych postanowień czynności prawnej wchodzą odpowiednie przepisy ustawy.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane