Czy w sprawie o zapłatę można podnieść zarzut nieważności umowy w części?

autor: Anna Borysewicz15.03.2019, 11:20; Aktualizacja: 15.03.2019, 11:24
dokument, podpis, prawo, biznes, firma

dokument, podpis, prawo, biznes, firmaźródło: ShutterStock

Sporządziłem na rzecz gminy dokumentację architektoniczną kompleksu budowlanego. Zamówienie było udzielone w trybie ustawy – Prawo zamówień publicznych, a zawarta umowa opiewała na 40 tys. zł. Po wykonaniu prac gmina jednak nie zapłaciła. Twierdzi, że potrąciła mi należność z kwoty 40 tys. zł, która została naliczona przez nią z tytułu kary umownej za opóźnienie w realizacji zamówienia.

Kwestionuję to, gdyż tak wysoka kwota kary umownej nie była przewidziana w ogłoszeniu o wartości zamówienia, a jedynie w umowie. W ogłoszeniu wysokość kary umownej opiewała bowiem na kwotę 10 tys. zł.

Ponadto nie doszło do żadnych opóźnień uzasadniających zapłatę kary umownej. Czy w zaistniałej sytuacji, wytaczając gminie sprawę o zapłatę, mogę podnieść zarzut nieważności umowy w części dotyczącej obowiązku zapłaty ww. kary umownej w kwocie przekraczającej wspomniane 10 tys. zł?

W stanie faktycznym opisanym w pytaniu czytelnika zasadnym jest podniesienie przez niego w pozwie w sprawie o zapłatę zarzutu nieważności umowy w części dotyczącej obowiązku zapłaty kary umownej za opóźnienie w realizacji zamówienia w kwocie przekraczającej 10 tys. zł. Czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy jest nieważna, chyba że właściwy przepis przewiduje inny skutek, w szczególności ten, iż na miejsce nieważnych postanowień czynności prawnej wchodzą odpowiednie przepisy ustawy.


Pozostało jeszcze 84% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane