statystyki

Plan zagospodarowania przestrzennego: Mniej procedur środowiskowych dla inwestorów

autor: Emilia Świętochowska11.03.2019, 06:24; Aktualizacja: 11.03.2019, 07:18
Projekt ma zostać przyjęty przez rząd jeszcze w pierwszej połowie roku.

Projekt ma zostać przyjęty przez rząd jeszcze w pierwszej połowie roku.źródło: ShutterStock

Strategiczna ocena oddziaływania na środowisko (SOOŚ), w ramach której prognozuje się długofalowe skutki inwestycji dla otoczenia, nie będzie już wymagana przy opracowywaniu projektów planów zagospodarowania przestrzennego i innych dokumentów z tej dziedziny. Inicjowanie takiego postępowania nie będzie także obligatoryjne dla projektów przedsięwzięć realizowanych dla celów obrony narodowej bądź cywilnej (z wyłączeniem tych, które mogą znacząco oddziaływać na obszary Natura 2000).

Takie ułatwienia dla inwestorów znajdą się w nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Projekt ma zostać przyjęty przez rząd jeszcze w pierwszej połowie roku.

Jednym z głównych celów nowelizacji jest obniżenie kosztów i czasu realizacji przedsięwzięć wywołujących skutki dla otoczenia. Temu ma m.in. służyć likwidacja postanowienia o braku obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Ponadto w przypadku dużych przedsięwzięć, w których inwestorzy są zobowiązani do uzyskania decyzji środowiskowej, zniknie wymóg dostarczania kopii mapy ewidencyjnej oraz wypisów z rejestru gruntów dla wszystkich działek przylegających do tej, na której ma być realizowany projekt.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane