statystyki

Inwestycje w infrastrukturę odpadową. Czy będzie dofinansowanie na budowę spalarni?

autor: Jakub Pawłowski06.03.2019, 08:54; Aktualizacja: 06.03.2019, 08:54
O pieniądze samorządy mogą ubiegać się od 29 marca. NFOŚiGW zapowiada też szkolenia dla potencjalnych beneficjentów, które zaplanowano na 12 i 26 kwietnia.

O pieniądze samorządy mogą ubiegać się od 29 marca. NFOŚiGW zapowiada też szkolenia dla potencjalnych beneficjentów, które zaplanowano na 12 i 26 kwietnia.źródło: ShutterStock

Dodatkowe 10 mln zł już wkrótce będzie na wyciągnięcie ręki dla proekologicznych samorządów i ich spółek komunalnych. Pieniądze trafią do gmin, które planują inwestycje w infrastrukturę odpadową, m.in. Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK).

Co ważne, najnowsze wsparcie oferowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyklucza dofinansowanie budowy nowych spalarni i instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów. Na cenzurowanym jest także rozbudowa już istniejących instalacji.

To pokłosie zmian, które są obecnie opracowywane w Brukseli i dotyczą wdrażania gospodarki o obiegu zamkniętym oraz nowej hierarchii postępowania z odpadami. Zgodnie z nimi to recykling i selektywna zbiórka muszą zyskać priorytet ponad składowaniem śmieci lub ich spalaniem.

Na wsparcie załapią się tylko te jednostki, które już wprowadziły na swoim terenie najnowszy pięcio-pojemnikowy system segregacji odpadów. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy inwestycje, o których dofinansowanie gmina zamierza się ubiegać, będą służyły właśnie wdrożeniu zasad selektywnej zbiórki.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane