statystyki

Inwestycje w infrastrukturę odpadową. Czy będzie dofinansowanie na budowę spalarni?

autor: Jakub Pawłowski06.03.2019, 08:54; Aktualizacja: 06.03.2019, 08:54
O pieniądze samorządy mogą ubiegać się od 29 marca. NFOŚiGW zapowiada też szkolenia dla potencjalnych beneficjentów, które zaplanowano na 12 i 26 kwietnia.

O pieniądze samorządy mogą ubiegać się od 29 marca. NFOŚiGW zapowiada też szkolenia dla potencjalnych beneficjentów, które zaplanowano na 12 i 26 kwietnia.źródło: ShutterStock

Dodatkowe 10 mln zł już wkrótce będzie na wyciągnięcie ręki dla proekologicznych samorządów i ich spółek komunalnych. Pieniądze trafią do gmin, które planują inwestycje w infrastrukturę odpadową, m.in. Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK).

Co ważne, najnowsze wsparcie oferowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyklucza dofinansowanie budowy nowych spalarni i instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów. Na cenzurowanym jest także rozbudowa już istniejących instalacji.

To pokłosie zmian, które są obecnie opracowywane w Brukseli i dotyczą wdrażania gospodarki o obiegu zamkniętym oraz nowej hierarchii postępowania z odpadami. Zgodnie z nimi to recykling i selektywna zbiórka muszą zyskać priorytet ponad składowaniem śmieci lub ich spalaniem.

Na wsparcie załapią się tylko te jednostki, które już wprowadziły na swoim terenie najnowszy pięcio-pojemnikowy system segregacji odpadów. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy inwestycje, o których dofinansowanie gmina zamierza się ubiegać, będą służyły właśnie wdrożeniu zasad selektywnej zbiórki.


Pozostało jeszcze 45% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane