statystyki

Chiny. Podwojenie PKB w ciągu dekady może stać się faktem

autor: Łukasz Wilkowicz06.03.2019, 08:37; Aktualizacja: 06.03.2019, 08:37
O podwojeniu w latach 2010–2020 produktu krajowego brutto i poziomu dochodów mówił kilka lat temu prezydent Chin Hu Jintao krótko przed przekazaniem władzy Xi Jinpingowi.

O podwojeniu w latach 2010–2020 produktu krajowego brutto i poziomu dochodów mówił kilka lat temu prezydent Chin Hu Jintao krótko przed przekazaniem władzy Xi Jinpingowi.źródło: ShutterStock

Jeśli Państwo Środka chce zrealizować cel podwojenia PKB w tej dekadzie, to ani w tym, ani w przyszłym roku gospodarka nie może spowolnić do mniej niż 6 proc.

O podwojeniu w latach 2010–2020 produktu krajowego brutto i poziomu dochodów mówił kilka lat temu prezydent Chin Hu Jintao krótko przed przekazaniem władzy Xi Jinpingowi. Pierwsze lata wskazywały, że ze zrealizowaniem tego celu nie powinno być problemu, jednak w ostatnim okresie pojawia się coraz więcej wątpliwości. W 2018 r. tempo wzrostu gospodarczego było najniższe od 28 lat. Teraz władze chcą wszelkimi sposobami podtrzymać koniunkturę. Oficjalnym celem na ten rok jest wzrost PKB w granicach 6–6,5 proc. Jeśli to się uda, podwojenie PKB w ciągu dekady stanie się faktem. Ale łatwo nie będzie.

– Otoczenie okazało się bardziej skomplikowane i trudniejsze. Większe są oczekiwane i nieoczekiwane czynniki ryzyka oraz wyzwania. Musimy w pełni przygotować się na ciężką walkę – tak o perspektywach gospodarczych mówił wczoraj przy okazji otwarcia sesji parlamentu w Pekinie premier Li Keqiang. I zapowiedział serię działań, które mają nieco poprawić perspektywy – przede wszystkim chińskiego biznesu.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane