statystyki

Chiny. Podwojenie PKB w ciągu dekady może stać się faktem

autor: Łukasz Wilkowicz06.03.2019, 08:37; Aktualizacja: 06.03.2019, 08:37
O podwojeniu w latach 2010–2020 produktu krajowego brutto i poziomu dochodów mówił kilka lat temu prezydent Chin Hu Jintao krótko przed przekazaniem władzy Xi Jinpingowi.

O podwojeniu w latach 2010–2020 produktu krajowego brutto i poziomu dochodów mówił kilka lat temu prezydent Chin Hu Jintao krótko przed przekazaniem władzy Xi Jinpingowi.źródło: ShutterStock

Jeśli Państwo Środka chce zrealizować cel podwojenia PKB w tej dekadzie, to ani w tym, ani w przyszłym roku gospodarka nie może spowolnić do mniej niż 6 proc.

O podwojeniu w latach 2010–2020 produktu krajowego brutto i poziomu dochodów mówił kilka lat temu prezydent Chin Hu Jintao krótko przed przekazaniem władzy Xi Jinpingowi. Pierwsze lata wskazywały, że ze zrealizowaniem tego celu nie powinno być problemu, jednak w ostatnim okresie pojawia się coraz więcej wątpliwości. W 2018 r. tempo wzrostu gospodarczego było najniższe od 28 lat. Teraz władze chcą wszelkimi sposobami podtrzymać koniunkturę. Oficjalnym celem na ten rok jest wzrost PKB w granicach 6–6,5 proc. Jeśli to się uda, podwojenie PKB w ciągu dekady stanie się faktem. Ale łatwo nie będzie.

– Otoczenie okazało się bardziej skomplikowane i trudniejsze. Większe są oczekiwane i nieoczekiwane czynniki ryzyka oraz wyzwania. Musimy w pełni przygotować się na ciężką walkę – tak o perspektywach gospodarczych mówił wczoraj przy okazji otwarcia sesji parlamentu w Pekinie premier Li Keqiang. I zapowiedział serię działań, które mają nieco poprawić perspektywy – przede wszystkim chińskiego biznesu.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane