statystyki

Trudno wyobrazić sobie skuteczny zakaz sprzedawania produktów pod marką własną [WYWIAD]

autor: Patryk Słowik05.03.2019, 07:40; Aktualizacja: 05.03.2019, 07:40
Byłoby z prawem unijnym wręcz sprzeczne. Naruszona byłaby podstawowa zasada traktatowa dotycząca swobody przepływu towarów.

Byłoby z prawem unijnym wręcz sprzeczne. Naruszona byłaby podstawowa zasada traktatowa dotycząca swobody przepływu towarów.źródło: ShutterStock

- Zabójcza dla oceny potencjalnej ustawy przed TSUE jest sama argumentacja premiera Morawieckiego. Mówi on przecież o ochronie polskich producentów. Tym samym proponuje skrajnie protekcjonistyczne rozwiązanie, mające rzekomo chronić polskich przedsiębiorców przed producentami z Niemiec, Francji czy Hiszpanii - mówi w wywiadzie dla DGP Patryk Wachowiec prezes fundacji Centrum Analiz dla Rozwoju, analityk prawny Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że powstanie ustawa, która „utrudni dużym sklepom sprzedaż produktów pod własną marką”. To dobry pomysł?

Niestety to kolejny fatalny pomysł. Rozumiem, że pan premier chce w ten sposób wzmocnić pozycję polskich rolników i małych producentów. Ale tego nie sposób uczynić poprzez przyjmowanie kolejnych paternalistycznych ustaw. Doskonale to pokazała ustawa o zakazie handlu w niedziele. Miała służyć najmniejszym polskim przedsiębiorcom, tymczasem to właśnie w nich uderza. Dziś już przytłaczająca większość Polaków zgadza się, że zakaz handlu w niedziele to humbug. W mojej ocenie podobnie będzie z nową propozycją. Zakaz sprzedaży produktów pod marką własną doprowadzi bowiem do tego, że polskim producentom wcale nie będzie lepiej, zaś gorzej będzie polskim konsumentom. Niestety rząd zmierza w tym kierunku, że chce decydować już nie tylko o tym, kiedy możemy iść na zakupy, lecz także co i za ile możemy kupić.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane