Elektronizacja zamówień publicznych: Problem skanów w przetargach do rozwiązania

autor: Sławomir Wikariak03.03.2019, 18:52; Aktualizacja: 04.03.2019, 09:07
To w tej chwili największy problem w branży.

To w tej chwili największy problem w branży.źródło: ShutterStock

Urząd Zamówień Publicznych wyda stanowisko w sprawie skanów papierowych ofert składanych w elektronicznych przetargach. Wcześniej jednak wypowiedzieć się ma Ministerstwo Cyfryzacji.

To w tej chwili największy problem w branży. Część przedsiębiorców startujących w e-przetargach skanuje papierowe oferty do plików PDF, opatruje je podpisem elektronicznym i w takiej formie przesyła za pośrednictwem wskazanej platformy zakupowej. Niektórzy z zamawiających je uwzględniają, niektórzy zaś nie. Powód? Odmienna interpretacja przepisu, który wymaga sporządzania oferty w postaci elektronicznej. Podobnie podzielona jest Krajowa Izba Odwoławcza – część składów uznaje, że przepis pozwala na składanie skanu papierowej oferty, byle był opatrzony e-podpisem (np. wyrok z 8 lutego 2019 r., sygn. akt KIO 119/19), część zaś, że skan jest niedopuszczalny, gdyż stanowi jedynie elektroniczną kopię papierowej oferty (np. wyrok z 13 lutego 2019 r., sygn. akt KIO 169/19). W efekcie wykonawcy nie wiedzą, jak zostaną potraktowane ich oferty, a chodzi o największe zamówienia powyżej progów unijnych.

UZP nie zajął dotąd jednoznacznego stanowiska, choć opublikowany przez niego wzór postanowień specyfikacji przydatnych przy korzystaniu z miniPortalu może wskazywać na niedopuszczalność składania skanów. Sugeruje się w nim umieszczenie klauzuli: „Ofertę/wniosek należy złożyć w oryginale. Zamawiający nie dopuszcza możliwości złożenia skanu oferty/wniosku opatrzonej/opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym”. Pod koniec ubiegłego tygodnia UZP poinformował, że pracuje nad opinią.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane