statystyki

Elektronizacja zamówień publicznych: Problem skanów w przetargach do rozwiązania

autor: Sławomir Wikariak03.03.2019, 18:52; Aktualizacja: 04.03.2019, 09:07
To w tej chwili największy problem w branży.

To w tej chwili największy problem w branży.źródło: ShutterStock

Urząd Zamówień Publicznych wyda stanowisko w sprawie skanów papierowych ofert składanych w elektronicznych przetargach. Wcześniej jednak wypowiedzieć się ma Ministerstwo Cyfryzacji.

To w tej chwili największy problem w branży. Część przedsiębiorców startujących w e-przetargach skanuje papierowe oferty do plików PDF, opatruje je podpisem elektronicznym i w takiej formie przesyła za pośrednictwem wskazanej platformy zakupowej. Niektórzy z zamawiających je uwzględniają, niektórzy zaś nie. Powód? Odmienna interpretacja przepisu, który wymaga sporządzania oferty w postaci elektronicznej. Podobnie podzielona jest Krajowa Izba Odwoławcza – część składów uznaje, że przepis pozwala na składanie skanu papierowej oferty, byle był opatrzony e-podpisem (np. wyrok z 8 lutego 2019 r., sygn. akt KIO 119/19), część zaś, że skan jest niedopuszczalny, gdyż stanowi jedynie elektroniczną kopię papierowej oferty (np. wyrok z 13 lutego 2019 r., sygn. akt KIO 169/19). W efekcie wykonawcy nie wiedzą, jak zostaną potraktowane ich oferty, a chodzi o największe zamówienia powyżej progów unijnych.

UZP nie zajął dotąd jednoznacznego stanowiska, choć opublikowany przez niego wzór postanowień specyfikacji przydatnych przy korzystaniu z miniPortalu może wskazywać na niedopuszczalność składania skanów. Sugeruje się w nim umieszczenie klauzuli: „Ofertę/wniosek należy złożyć w oryginale. Zamawiający nie dopuszcza możliwości złożenia skanu oferty/wniosku opatrzonej/opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym”. Pod koniec ubiegłego tygodnia UZP poinformował, że pracuje nad opinią.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane