statystyki

Kiedy wzorzec umowy zamieszczony na stronie www jest wiążący

autor: Radosław Strugała03.03.2019, 13:00
komputer-haker-internet

Jeżeli jedna ze stron posługuje się wzorcem umowy w postaci elektronicznej, powinna udostępnić go drugiej stronie przed zawarciem umowy w taki sposób, aby mogła ona wzorzec ten przechowywać i odtwarzać w zwykłym toku czynności.źródło: ShutterStock

Nie każdy sposób prezentacji tego dokumentu w sieci sprawi, że klient będzie związany zawartymi w nim postanowieniami. Najmniej ryzykowną metodą wydaje się zamieszczenie przez przedsiębiorcę linku umożliwiającego ściągnięcie pliku na twardy dysk klienta.

Masowość transakcji dokonywanych na co dzień przez przedsiębiorców w relacjach typu B2B (business-to-business) i B2C (business-to-consumer) rodzi konieczność standaryzacji zawieranych umów. Narzędziem umożliwiającym ujednolicenie ich treści są wzorce umowne, czyli różnego rodzaju regulaminy, wzory, ogólne warunki umów itp. Wzorce umowne to zbiory postanowień umownych przygotowywanych na potrzeby umów zawieranych w przyszłości. Takie klauzule nie są indywidualnie negocjowane z poszczególnymi klientami – ci ostatni nie mają realnego wpływu na ich treść.

Warunki inkorporacji

To, że przedsiębiorca opracował i stosuje wzorzec umowny nie oznacza, że składające się na jego treść postanowienia są automatycznie wiążące dla konkretnego klienta, z którym decyduje się on zawrzeć umowę. By tak się stało, muszą zostać spełnione warunki określone przez art. 384 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.). Dopiero ich realizacja powoduje włączenie treści wzorca do umowy. Mówimy wówczas o tak zwanej inkorporacji wzorca umownego. Oznacza to, że jego postanowienia współkształtują treść umowy – wyznaczają prawa i obowiązki stron łącznie z tymi warunkami umownymi, które klient wynegocjował indywidualnie.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane