statystyki

Zubelewicz: Czy polityka gospodarcza należy do RPP czy do rządu? [WYWIAD]

autor: Bartek Godusławski21.02.2019, 07:12; Aktualizacja: 21.02.2019, 09:56
Kamil Zubelewicz

Kamil Zubelewiczźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Dawid Zuchowicz Agencja Gazeta

Nie poparłem planu finansowego NBP na 2018 r. ze względu na sceptyczne nastawienie wobec polityki zatrudnienia w banku centralnym – mówi w wywiadzie dla DGP Kamil Zubelewicz, członek Rady Polityki Pieniężnej.

Zanim przejdziemy do tego, jakie pana zdaniem powinny być stopy procentowe w Polsce, chciałem spytać o gorący temat, jakim jest jawność wynagrodzeń w Narodowym Banku Polskim i próby ograniczenia tych płac. Czy to naruszenie niezależności banku centralnego?

Nie widzę żadnego zagrożenia czy nawet naruszenia niezależności NBP w postulacie jawności płac. Pomysł odniesienia zarobków do zarobków prezesa NBP wydaje mi się racjonalny, gdyż zwierzchnik powinien zarabiać więcej niż pracownicy. Pytanie tylko czy wynagrodzenia w banku centralnym i dodatki do nich pozostaną na poziomie umożliwiającym konkurowanie o pracowników z bankami komercyjnymi, czyli zbliżonym do rynkowego? Tego częściowo dowiemy się dopiero gdy niektóre z nich zostaną ujawnione. Rada Polityki Pieniężnej nie otrzymywała dotychczas od Zarządu tak szczegółowych informacji przy okazji prac nad planem finansowym czy sprawozdaniem finansowym NBP

Dlaczego głosował pan m.in. przeciwko planowi finansowemu NBP na 2018 r. czy przeciwko przyjęciu sprawozdania finansowego za 2017 rok?

Brak poparcia planu finansowego na ubiegły rok wynikał m.in. z mojego sceptycyzmu wobec polityki zatrudnienia w banku centralnym. Z kolei w sprawozdaniu finansowym za 2017 rok nie podobały mi się rezultaty zarządzania rezerwami.

Przejdźmy do polityki pieniężnej. W listopadzie złożył pan wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 25 pb i jako jedyny zagłosował za nim. Czy będzie pan składał kolejne wnioski?

Od początku obecności w Radzie uważam, że należałoby wyeliminować wewnętrzne przyczyny inflacji i podnieść stopy procentowe. Ceny dóbr zależne od koniunktury krajowej w 2018 roku rosły o prawie 2%. Jako pierwszy typowałem jednak, że Rada sprzyjać będzie długookresowej stabilizacji stóp procentowych w Polsce. Złożenie wniosku w tamtym – dość szczególnym momencie – miało na celu przekazanie rynkowi jasnej informacji na temat nastrojów w Radzie. Było to swoiste „sprawdzam” wcześniejszych deklaracji niektórych osób.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane