statystyki

Chiny na krawędzi. Kryzys odczuje wkrótce cały świat

autor: Rafał Hirsch10.02.2019, 19:00
Chiny, biznes

Ostatnio niespodziewanym sprzymierzeńcem Chin w dążeniu do zakończenia wojny handlowej z USA stały się duże amerykańskie spółki, takie jak Apple, Caterpillar czy Intel, które zaprezentowały wyniki finansowe zdecydowanie poniżej oczekiwań, tłumacząc, że zyski są mniejsze, bo coraz trudniej im się zarabia na rynku dalekowschodnim.źródło: ShutterStock

Zapowiedzi gospodarczego kryzysu powtarzane są od lat i na nikim nie robią już wrażenia. Niesłusznie. Bo przez ten czas Państwo Środka urosło w siłę. A jego upadek zapoczątkuje reakcję łańcuchową, która obejmie cały świat.

N ie wiadomo, co dokładnie prezydent Chin Xi Jinping mówił partyjnym kolegom na spotkaniu, które odbyło się 21 stycznia. Już samo zwołanie narady z ministrami i lokalnymi liderami chińskich prowincji było zaskoczeniem. Agencja prasowa Xinhua cytowała prezydenta mówiącego, że Komunistyczna Partia Chin stoi przed poważną i bardzo złożoną próbą, od której zależy kwestia reform i otwarcia gospodarki w stronę wolnego rynku. Jednak największą konsternację wzbudziło to, że Xi Jinping powiedział też, że od tej próby zależeć będzie utrzymanie władzy przez partię komunistyczną w dłuższej perspektywie. Takich rzeczy od lat nikt w Chinach nie mówił.

Inaczej jest z kwestią chińskiego kryzysu gospodarczego – jego rychłe nadejście zapowiada się akurat od dawna. Trwa to tak długo, że właściwie nie robi już na nikim wrażenia, tym bardziej że recesja wciąż się nie pojawiła. Tak jakby wszyscy założyli, że skoro coś się nie wydarzyło przez 10–15 lat, to znaczy, że już nigdy się nie nadejdzie.

Przez ten czas zmieniło się za to coś innego. Na początku XXI w. Chiny były szybko rosnącą gospodarką, lecz wciąż poza pierwszą dziesiątką największych potęg świata. Dziś w tym zestawieniu zajmują drugie miejsce.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Komentarze (2)

  • Bzdury(2019-02-10 19:27) Zgłoś naruszenie 42

    Tylko dtrsszyc umiecie by.lupic maluczkich bo ciagle wam malo i malo

    Odpowiedz
  • mgr inż. S.O.(2019-02-11 13:08) Zgłoś naruszenie 22

    Co za przewrotny tytuł artykułu ! Chiny pod przewodnictwem Prezydenta Chin Xi Jinpinga rozwijają się wspaniale i stanowią wzór do naśladowania ! On mówił o planowaniu dalszych ulepszeń ustrojowych, jak można się domyślać , a nie o kryzysie ! To jedyny kraj obok USA, który ma możliwość opanować kosmos !

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane