Obroty handlu zagranicznego Niemiec były w 2018 roku rekordowo wysokie - poinformował w piątek Federalny Urząd Statystyczny. Dla niemieckich eksporterów był to już piąty z rzędu rekordowy rok, ale tempo wzrostu eksportu spadło - podkreśla agencja dpa.

Wartość eksportu osiągnęła 1,3 biliona euro (wzrost o 3 proc. rok do roku), a importu - 1,1 biliona (wzrost o 5,7 proc.). Nadwyżka w bilansie handlu zagranicznego wyniosła 227,8 miliarda euro (w 2017 r. - 247,9 mld euro).

Dpa zwraca uwagę, że w 2017 roku niemiecki eksport wzrósł o 6,2 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

Dane za grudzień 2018 roku pokazują wzrost eksportu o 1,5 proc. i importu o 1,2 proc. w porównaniu z listopadem. Reuters podkreśla, że jest to nieoczekiwanie wysoki wzrost, po listopadowym spadku. Agencja pisze, że dane te "mogą wskazywać, że oczekiwane od dawna spowolnienie gospodarki może się jeszcze opóźnić".

Agencja dpa zwraca natomiast uwagę, że w grudniu 2018 roku niemiecki eksport spadł o 4,5 proc. w porównaniu z grudniem 2017 roku. Dpa pisze, że branżę eksportową niepokoi ochłodzenie światowej koniunktury, a także międzynarodowe konflikty handlowe i niepewność związana z brexitem.

W kontekście wyników niemieckiego handlu zagranicznego Reuters akcentuje, że największa gospodarka Europy jest bardzo uzależniona od globalnego systemu handlu, a ten jest zagrożony protekcjonizmem USA i wojną handlową między Chinami a Stanami Zjednoczonymi.