statystyki

Upadłościowe neverending story: Mieliśmy ulżyć dłużnikom i wierzycielom. Toniemy jednak w morzu procedur

autor: Patryk Słowik, Jakub Styczyński02.02.2019, 08:30
Eksperci jako kolejne źródło problemów wskazują syndyków zajmujących się procedurą upadłości firmy

Eksperci jako kolejne źródło problemów wskazują syndyków zajmujących się procedurą upadłości firmyźródło: ShutterStock

Stworzyliśmy przepisy w amerykańskim stylu. Rodem z USA było też nasze do nich podejście i wizja. Sęk w tym, że zamiłowanie do procedur oraz szybkość postępowań pozostały polskie – przyznaje Jerzy Kozdroń, były wiceminister sprawiedliwości, twórca dużej reformy prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego.

– Trzeba uporać się jeszcze z wieloma problemami. Rzeczywiście sprawy trwają zbyt długo, a przedsiębiorcy cierpią. W efekcie bywa tak, że po kilku latach z niczym zostają i dłużnik, i wierzyciel – dodaje Marcin Warchoł, obecny wiceszef resortu sprawiedliwości.

Kilkuletnia szarpanina

Wyobraźmy sobie spółkę zatrudniającą 40 osób, która popada w finansowe tarapaty. Nawet nie ze swojej winy – przede wszystkim ze względu na zatory płatnicze. Sam pomysł na biznes ma dobry, ale niektórzy kontrahenci okazali się nieuczciwi. W efekcie spółka jest w zapaści, choć jeszcze nie zatonęła. Jej szefostwo słyszało o coraz lepiej działającym prawie upadłościowym i restrukturyzacyjnym, słyszeli o tym też wierzyciele.

Zaczyna się więc reanimacja. Postępowanie restrukturyzacyjne, nie wdając się w szczegóły, może mieć cztery formy: postępowanie o zatwierdzenie układu, przyspieszone postępowanie układowe, postępowanie układowe oraz sanacja. Nic nie stoi na przeszkodzie, by przechodzić z jednego etapu do drugiego. Gdy jest już źle – w stronę sanacji, gdy lepiej – wracać szczebelek wyżej, oddalając się od otchłani.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Komentarze (4)

 • beta(2019-02-02 23:15) Zgłoś naruszenie 40

  I właśnie ze względu na te procedury - zapewne po to, żeby je przyspieszyć - nominowany przez ministra Ziobrę dyrektor sądu okręgowego w Krakowie nakazał w trybie pilnym, w ciągu dwóch dni, wyprowadzkę całego wydziału upadłościowego do sąsiedniego budynku, bez należytego zorganizowania pomieszczeń, powodując chaos i skutecznie dezorganizując pracę tego wydziału a przy okazji dwóch innych wydziałów krakowskiego sądu - jeszcze na długie tygodnie. Brawo, tak trzymać z reformą wymiaru sprawiedliwości! Czy ktoś się wreszcie pochyli nad tym, jaki brak kompetencji, zdrowego rozsądku i zwyczajne marnotrawstwo pieniędzy, czasu i zasobów ludzkich panuje w sądownictwie? I akurat nie ma tutaj winy sędziów, tylko "cywilnych" speców od zarządzania, powoływanych i nadzorowanych przez Ministra Sprawiedliwości.

  Odpowiedz
 • olo(2019-02-02 17:46) Zgłoś naruszenie 20

  Umorzyć wszystko albo Maliniak ułaskawi....

  Odpowiedz
 • ???(2019-02-02 14:00) Zgłoś naruszenie 24

  I o to chodzi katoprwakom u władzy. Tak skomplikować procedury, aby zwykli ludzi stawali się bezdomnymi. To ich reforma sądownictwa. W TVPiS teraz pełno nawiedzonych, ,,uczciwych" od czarnej mafii i bezdomnych co to ze swej winy się nimi stali. Dobrze się mają tylko urzędnicy i zatrudnieni na umowę o pracę - z wyjątkiem dziennikarzy zatrudnionych w Gazecie Polskiej. Czy przepraszanie pis-cwaniaków - zaowocuje płaceniem wynagrodzeń pracownikom Sakiewicza?

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2019-02-04 13:29) Zgłoś naruszenie 02

  Lody , na ten numer , Ż- F mafia kręci z POwodzeniem już od 80. lat - na Zabużanach ... Więc się nie dziwmy , że stosowany jest , i udoskonalany , przy każdej , złodziejskiej okazji . Oczywiście rekordowa liczba zgonów w 2018. , z liczbą kilkudziesięciu milionów zadłużonych , nie ma "nic" wspólnego ...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane