statystyki

Upadłościowe neverending story: Mieliśmy ulżyć dłużnikom i wierzycielom. Toniemy jednak w morzu procedur

autor: Patryk Słowik, Jakub Styczyński02.02.2019, 08:30
Eksperci jako kolejne źródło problemów wskazują syndyków zajmujących się procedurą upadłości firmy

Eksperci jako kolejne źródło problemów wskazują syndyków zajmujących się procedurą upadłości firmyźródło: ShutterStock

Stworzyliśmy przepisy w amerykańskim stylu. Rodem z USA było też nasze do nich podejście i wizja. Sęk w tym, że zamiłowanie do procedur oraz szybkość postępowań pozostały polskie – przyznaje Jerzy Kozdroń, były wiceminister sprawiedliwości, twórca dużej reformy prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego.

– Trzeba uporać się jeszcze z wieloma problemami. Rzeczywiście sprawy trwają zbyt długo, a przedsiębiorcy cierpią. W efekcie bywa tak, że po kilku latach z niczym zostają i dłużnik, i wierzyciel – dodaje Marcin Warchoł, obecny wiceszef resortu sprawiedliwości.

Kilkuletnia szarpanina

Wyobraźmy sobie spółkę zatrudniającą 40 osób, która popada w finansowe tarapaty. Nawet nie ze swojej winy – przede wszystkim ze względu na zatory płatnicze. Sam pomysł na biznes ma dobry, ale niektórzy kontrahenci okazali się nieuczciwi. W efekcie spółka jest w zapaści, choć jeszcze nie zatonęła. Jej szefostwo słyszało o coraz lepiej działającym prawie upadłościowym i restrukturyzacyjnym, słyszeli o tym też wierzyciele.

Zaczyna się więc reanimacja. Postępowanie restrukturyzacyjne, nie wdając się w szczegóły, może mieć cztery formy: postępowanie o zatwierdzenie układu, przyspieszone postępowanie układowe, postępowanie układowe oraz sanacja. Nic nie stoi na przeszkodzie, by przechodzić z jednego etapu do drugiego. Gdy jest już źle – w stronę sanacji, gdy lepiej – wracać szczebelek wyżej, oddalając się od otchłani.


Pozostało jeszcze 83% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Polecane

Komentarze (4)

 • beta(2019-02-02 23:15) Zgłoś naruszenie 40

  I właśnie ze względu na te procedury - zapewne po to, żeby je przyspieszyć - nominowany przez ministra Ziobrę dyrektor sądu okręgowego w Krakowie nakazał w trybie pilnym, w ciągu dwóch dni, wyprowadzkę całego wydziału upadłościowego do sąsiedniego budynku, bez należytego zorganizowania pomieszczeń, powodując chaos i skutecznie dezorganizując pracę tego wydziału a przy okazji dwóch innych wydziałów krakowskiego sądu - jeszcze na długie tygodnie. Brawo, tak trzymać z reformą wymiaru sprawiedliwości! Czy ktoś się wreszcie pochyli nad tym, jaki brak kompetencji, zdrowego rozsądku i zwyczajne marnotrawstwo pieniędzy, czasu i zasobów ludzkich panuje w sądownictwie? I akurat nie ma tutaj winy sędziów, tylko "cywilnych" speców od zarządzania, powoływanych i nadzorowanych przez Ministra Sprawiedliwości.

  Odpowiedz
 • olo(2019-02-02 17:46) Zgłoś naruszenie 20

  Umorzyć wszystko albo Maliniak ułaskawi....

  Odpowiedz
 • ???(2019-02-02 14:00) Zgłoś naruszenie 24

  I o to chodzi katoprwakom u władzy. Tak skomplikować procedury, aby zwykli ludzi stawali się bezdomnymi. To ich reforma sądownictwa. W TVPiS teraz pełno nawiedzonych, ,,uczciwych" od czarnej mafii i bezdomnych co to ze swej winy się nimi stali. Dobrze się mają tylko urzędnicy i zatrudnieni na umowę o pracę - z wyjątkiem dziennikarzy zatrudnionych w Gazecie Polskiej. Czy przepraszanie pis-cwaniaków - zaowocuje płaceniem wynagrodzeń pracownikom Sakiewicza?

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2019-02-04 13:29) Zgłoś naruszenie 02

  Lody , na ten numer , Ż- F mafia kręci z POwodzeniem już od 80. lat - na Zabużanach ... Więc się nie dziwmy , że stosowany jest , i udoskonalany , przy każdej , złodziejskiej okazji . Oczywiście rekordowa liczba zgonów w 2018. , z liczbą kilkudziesięciu milionów zadłużonych , nie ma "nic" wspólnego ...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane