statystyki

Przedsiębiorca nie zapłaci za wody mieszane jak za ścieki

autor: Dr Bartosz Draniewicz08.01.2019, 09:10; Aktualizacja: 08.01.2019, 09:23
Problemów z obliczaniem stawek za odprowadzanie do wód ciąg dalszy.

Problemów z obliczaniem stawek za odprowadzanie do wód ciąg dalszy.źródło: ShutterStock

Zdaniem sądu administracyjnego zanieczyszczają one środowisko w mniejszym stopniu. Nie ma powodu, aby za ich odprowadzanie Wody Polskie naliczały wyższe opłaty stałe.

Nowe prawo wodne, tworzące skomplikowany system opłat za usługi wodne, zwiastowało liczne spory między Wodami Polskimi a przedsiębiorcami. Sądy zdążyły już wydać wiele wyroków, które rozstrzygnęły powstające w praktyce wątpliwości. Jeden z nich, wydany 17 września 2018 r. przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach (sygn. akt II SA/Gl 446/18), dotyczy sposobu obliczania opłat stałych w sytuacji, gdy ścieki są odprowadzane wraz z wodami opadowymi tymi samymi urządzeniami. W sprawie, nad którą pochylił się gliwicki sąd, kwestia ta była niebagatelna, bo wysokość opłaty za ścieki jest sto razy większa niż za wody opadowe. Tymczasem Wody Polskie twierdziły, że stawka za taką mieszaninę jest taka sama jak za ścieki. Zdaniem przedsiębiorcy należało zaś oddzielnie liczyć opłaty za ścieki, a oddzielnie za wody opadowe i roztopowe. Sąd stanął po stronie przedsiębiorcy.

Czego dotyczył spór

Spółka akcyjna „A” korzystała z usługi wodnej na podstawie pozwolenia zintegrowanego wydanego przez wojewodę śląskiego na odprowadzenie:

  • ścieków bytowych siecią kanalizacji sanitarnej do mechaniczno-biologicznej oczyszczalni o przepustowości 650 m3 na dobę – do kolektora deszczowo-przemysłowego KDP–I z dwóch instalacji o łącznej ilości 6,1 m3 na dobę;
  • ścieków przemysłowych w łącznej ilości 27 m3 na dobę oraz wód opadowych z terenu zakładu w ilości 9,2 m3 na sekundę – łącznie ze ściekami przemysłowymi do kolektora deszczowo-przemysłowego KDP-I.

Zdaniem Wód Polskich oznacza to, że zgodnie z art. 298 pkt 1 ustawy z 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2268 ze zm.) spółka obowiązana jest ponosić opłatę za usługi wodne. W sprawie zastosowanie znajduje par. 10 rozporządzenia Rady Ministrów z 27 grudnia 2017 r. w sprawie jednostkowych stawek opłat za usługi wodne (Dz.U. poz. 2502; dalej: rozporządzenie), z którego wynika, że jednostkowa stawka opłaty za wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi w formie opłaty stałej wynosi 250 zł na dobę za 1 m 3 na sekundę za określoną w pozwoleniu wodnoprawnym albo w pozwoleniu zintegrowanym maksymalną ilość ścieków wprowadzanych do wód lub do ziemi. W konsekwencji opłata za wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi jest iloczynem jednostkowej stawki opłaty (250 zł), czasu (365 dni) i maksymalnego zrzutu określonego w pozwoleniu wodnoprawnym albo pozwoleniu zintegrowanym w ilości 33121,378 m 3 na godzinę i wynoszącego po przeliczeniu 9,2 m 3 na sekundę.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane