statystyki

Przedświąteczny spadek optymizmu konsumentów

autor: Łukasz Wilkowicz20.12.2018, 07:52; Aktualizacja: 20.12.2018, 07:55
Jest dobra sytuacja na rynku pracy: zatrudnienie wzrosło o 3 proc.

Jest dobra sytuacja na rynku pracy: zatrudnienie wzrosło o 3 proc.źródło: ShutterStock

Konsumenci są mniej skorzy do wydawania pieniędzy i boją się, że będzie im trudniej oszczędzać. Nie martwią się za to o pracę.

Grudniowe badanie nastrojów konsumenckich Polaków przeprowadzone przez Główny Urząd Statystyczny wypadło najsłabiej od ponad półtora roku. GUS oblicza dwa wskaźniki ufności: bieżący i wyprzedzający. Ten pierwszy spadł do 1,1 pkt. Drugi do minus 1,8 pkt, co oznacza, że jeśli chodzi o przewidywania, to pesymistów jest pierwszy raz w tym roku więcej niż optymistów.

Grudniowe pogorszenie nastrojów ma po części charakter sezonowy. Podobnie było w poprzednich trzech latach. Na początku kolejnego roku sytuacja się poprawiała. Tym razem wyniki są jednak słabsze niż rok temu. Ponadto grudzień nie jest pierwszym miesiącem, w którym widać pogorszenie. Skąd spadek optymizmu? „Wszystkie składowe wskaźnika (bieżącego – red.) uzyskały wartości niższe niż przed miesiącem. Największe spadki odnotowano w przypadku ocen przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju i przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego” – podaje GUS. Jeśli chodzi o wskaźnik wyprzedzający, pogorszenie to również efekt wyraźnie niższych ocen perspektyw ogólnej sytuacji gospodarczej, ale także „możliwości oszczędzania pieniędzy”. Przy każdym pytaniu ankieterów odpowiedzi wypadają gorzej niż w poprzednich miesiącach.

Z miesiąca na miesiąc maleją natomiast obawy przed bezrobociem. Dobrą sytuację na rynku pracy potwierdziły wtorkowe dane z sektora przedsiębiorstw. W listopadzie przeciętna płaca była o 7,7 proc. wyższa niż rok wcześniej. Zatrudnienie wzrosło w skali roku o 3 proc.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane