statystyki

Przedświąteczny spadek optymizmu konsumentów

autor: Łukasz Wilkowicz20.12.2018, 07:52; Aktualizacja: 20.12.2018, 07:55
Jest dobra sytuacja na rynku pracy: zatrudnienie wzrosło o 3 proc.

Jest dobra sytuacja na rynku pracy: zatrudnienie wzrosło o 3 proc.źródło: ShutterStock

Konsumenci są mniej skorzy do wydawania pieniędzy i boją się, że będzie im trudniej oszczędzać. Nie martwią się za to o pracę.

Grudniowe badanie nastrojów konsumenckich Polaków przeprowadzone przez Główny Urząd Statystyczny wypadło najsłabiej od ponad półtora roku. GUS oblicza dwa wskaźniki ufności: bieżący i wyprzedzający. Ten pierwszy spadł do 1,1 pkt. Drugi do minus 1,8 pkt, co oznacza, że jeśli chodzi o przewidywania, to pesymistów jest pierwszy raz w tym roku więcej niż optymistów.

Grudniowe pogorszenie nastrojów ma po części charakter sezonowy. Podobnie było w poprzednich trzech latach. Na początku kolejnego roku sytuacja się poprawiała. Tym razem wyniki są jednak słabsze niż rok temu. Ponadto grudzień nie jest pierwszym miesiącem, w którym widać pogorszenie. Skąd spadek optymizmu? „Wszystkie składowe wskaźnika (bieżącego – red.) uzyskały wartości niższe niż przed miesiącem. Największe spadki odnotowano w przypadku ocen przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju i przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego” – podaje GUS. Jeśli chodzi o wskaźnik wyprzedzający, pogorszenie to również efekt wyraźnie niższych ocen perspektyw ogólnej sytuacji gospodarczej, ale także „możliwości oszczędzania pieniędzy”. Przy każdym pytaniu ankieterów odpowiedzi wypadają gorzej niż w poprzednich miesiącach.

Z miesiąca na miesiąc maleją natomiast obawy przed bezrobociem. Dobrą sytuację na rynku pracy potwierdziły wtorkowe dane z sektora przedsiębiorstw. W listopadzie przeciętna płaca była o 7,7 proc. wyższa niż rok wcześniej. Zatrudnienie wzrosło w skali roku o 3 proc.


Pozostało jeszcze 51% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane