Minister finansów Jacek Rostowski zaprezentował dziś nowy program do walki z piractwem. Liczy on, że dzięki programowi "Vinci" Służba Celna zyska lepsze narzędzie do ochrony własności intelektualnej.

Nowy program działa od 10 kwietnia. Zdaniem resortu finansów, jest to jeden z najnowocześniejszych systemów informatycznych w Unii Europejskiej.

Celem programu jest gromadzenie i przetwarzanie informacji przekazywanych przez producentów na temat towarów oryginalnych i podrabianych. Służy on także do gromadzenia danych o wszystkich zatrzymanych towarach pirackich.

Według danych MF, system ma obecnie 170 użytkowników w całej Polsce. Docelowo ma to być 5 tys. funkcjonariuszy celnych.

System działa w intranecie (portal wewnętrzny resortu finansów). Ministerstwo chce również otworzyć stronę internetową, zawierającą informacje dla przedstawicieli biznesu. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy mogłoby to nastąpić.

System powstał w ramach programu Unii Europejskiej.

Handel towarami podrabianymi stanowi ok. 7 proc. międzynarodowego obrotu towarowego

Zdaniem Rostowskiego, ochrona własności intelektualnej to jedno z głównych zadań Służby Celnej. Minister dodał, że walka z piractwem jest kwestią wizerunku państwa.

Handel towarami podrabianymi stanowi ok. 7 proc. międzynarodowego obrotu towarowego, a straty z tego tytułu przekraczają 400 mld euro - wynika z danych resortu finansów.

Według danych UE, polska Służba Celna zajęła w 2007 roku 7. miejsce w Unii Europejskiej pod względem liczby zatrzymanych towarów pirackich oraz 1. miejsce wśród nowych krajów Unii.

Dzisiaj wręczono nagrody w II edycji konkursu plastycznego pod hasłem "Wybierz Oryginał", skierowanego do studentów szkół artystycznych.