statystyki

Skończą się drobne kradzieże w handlu? Już niedługo kilka z nich stanie się przestępstwem

autor: Michał Koralewski06.11.2018, 09:10; Aktualizacja: 06.11.2018, 09:14
sklep, market, hipermarket, zakupy, handel

Na dniach wejdzie w życie nowelizacja kodeksu karnego i kodeksu wykroczeń, która ma sprawić, że sprawcy wielokrotnych drobnych wykroczeń nie wymigają się jedynie grzywną.źródło: ShutterStock

Wszystko za sprawą nowelizacji kodeksu wykroczeń, która zaostrza sankcje dla ich sprawców. Ich karanie będzie też łatwiejsze, bo informacje o poprzednich czynach będą dostępne w rejestrze.

Dla przedsiębiorców prowadzących sklepy nawet drobne z pozoru kradzieże mogą oznaczać duże straty. Zdarzają się one bowiem bardzo często. Rzecz w tym, że sprawcy wydają się nic sobie nie robić z grożącej im kary. A to m.in. dlatego, że sprzyjają im obecne regulacje. Przestępca może ukraść przedmiot o relatywnie sporej wartości (do 1/4 minimalnego wynagrodzenia, czyli 525 zł), a i tak będzie odpowiadał jak za wykroczenie, za które grozi niewielka kara. Najczęściej jest to grzywna, a jedynie wyjątkowo ograniczenie wolności polegające na wykonywaniu prac społecznie użytecznych, w najgorszym razie – krótkotrwały areszt. Dopiero gdy wartość ukradzionej rzeczy przekracza ten limit, czyn sprawcy jest traktowany jak przestępstwo. A to oznacza, że dopiero wtedy grozi mu kara więzienia od trzech miesięcy do pięciu lat. Doskonale zdają sobie sprawę z tego faktu złodzieje, którzy opanowali cenniki sklepowe na tyle, by w przypadku ujęcia ponosić odpowiedzialność za wykroczenie, a nie za przestępstwo. I nękają sklepikarzy codziennymi kradzieżami.

Ustawodawca postanowił ukrócić tego typu praktyki. Dlatego w ustawie z 4 października 2018 r. o zmianie ustawy – Kodeks wykroczeń oraz niektórych innych ustaw (prezydent ją podpisał, czeka teraz na publikację w Dzienniku Ustaw) zmienia zasady gry: tego typu wykroczenia w przyszłości będą się sumowały. Zatem jeśli złodziej kilka razy ukradnie towary o stosunkowo niewielkiej wartości, ale ich łączna wartość przekroczy ustawowy próg, to odpowie jak przestępca. Co więcej, ustawowy próg będzie obniżony!

Co się zmieniło

Do kodeksu wykroczeń dodano art. 10a. Stanowić on będzie wprost, że „jeżeli czyn będący wykroczeniem, za które wymierzono karę lub środek karny, stanowi wspólnie z innym czynem (czynami) przestępstwo ze względu na łączną wartość mienia, za które wymierzono karę lub środek karny tego samego rodzaju, wykonuje się surowszą karę lub środek karny”. W praktyce to oznacza, że jeżeli ta sama osoba zostałaby skazana za będącą wykroczeniem kradzież, a następnie ponownie by się tego dopuściła, to oba czyny brane byłyby pod uwagę łącznie. W szczególności jeżeli wartość skradzionych przedmiotów przekroczyłaby tę granicę, sprawca podlegałby karze jak za przestępstwo kradzieży, czyli zdecydowanie surowszej. W takim przypadku wcześniej wykonana kara za wykroczenie podlegałaby zaliczeniu na poczet kary wymierzonej za przestępstwo. Na marginesie należy wskazać, że przy zaliczaniu kar przyjmuje się, że jeden dzień aresztu jest równo ważny jednemu dniowi pozbawienia wolności, dwóm dniom ograniczenia wolności oraz grzywnie w kwocie od 20 do 150 zł.

Zasady te będą stosowane także wtedy, gdy dana osoba została skazana kilkakrotnie za kradzież będącą wykroczeniem. W takim przypadku sumowaniu podlegać będą wszystkie wartości skradzionych towarów, a zaliczeniu na poczet kary za przestępstwo – wszystkie uprzednio wykonane kary.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • jp(2019-04-10 01:48) Zgłoś naruszenie 00

    Zgodnie z prawem nie mozna by sądzonym dwukrotnie za to samo przewinienie. Dlatego jesli zostanie ktos skazany za wykroczenie nie bedzie mogl byc potem sadzony o to samo wykroczenie i inne, nowe. Nie pozdrawiam pismaka ktory to pisal

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane