statystyki

Ajatollahowie nie boją się sankcji Trumpa

autor: Magdalena Cedro06.11.2018, 07:07; Aktualizacja: 06.11.2018, 07:45
Wskutek embarga był on odizolowany od świata przez 40 lat, co nie zmieniło jego polityki w regionie. Tym trudniej będzie o to teraz, gdy to Stany Zjednoczone pozostają osamotnione w politycznej ofensywie wobec Teheranu.

Wskutek embarga był on odizolowany od świata przez 40 lat, co nie zmieniło jego polityki w regionie. Tym trudniej będzie o to teraz, gdy to Stany Zjednoczone pozostają osamotnione w politycznej ofensywie wobec Teheranu.źródło: ShutterStock

Waszyngton pozwala Chinom handlować z Iranem, ale zabrania Europie. Robi wyjątek dla Aten i Rzymu

S tany Zjednoczone wczoraj przywróciły wszystkie sankcje wobec Iranu obowiązujące do czasu porozumienia nuklearnego z 2015 r. Kolejna porcja obostrzeń uderza m.in. w kluczowy dla reżimu ajatollahów sektor energetyczny. Waszyngton nie planuje na tym poprzestać. Chce też odciąć Teheran od międzynarodowych mechanizmów płatniczych, by maksymalnie utrudnić realizowanie transakcji finansowych.

To konsekwencja zerwania przez prezydenta Donalda Trumpa w maju br. porozumienia nuklearnego, które przewidywało stopniowe odchodzenie od gospodarczej izolacji Iranu w zamian za ograniczenie programu jądrowego. Amerykański przywódca uważał umowę zawartą przez jego poprzednika Baracka Obamę za nieskuteczną. Trump gra ostrzej. Chce postawić irański reżim przed jasnym wyborem: albo Teheran zmieni swoje „niszczycielskie zachowanie” w regionie, albo będzie zmierzać ku ekonomicznej katastrofie.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane