Na czym polegają obowiązki informacyjne emitentów papierów wartościowych?
Polskie prawo - implementujące wzorcowe normy europejskie - przewiduje szeroki zakres obowiązków informacyjnych dla spółek giełdowych. Ustawa o ofercie publicznej wymienia trzy wzajemnie uzupełniające się kategorie informacji, które podlegają obowiązkowi przekazania do Komisji Nadzoru Finansowego i do Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie - informacje bieżące i okresowe oraz informacje poufne.
Zakres informacji bieżących i okresowych oraz terminy ich przekazywania określone są w rozporządzeniu ministra finansów z 19 października 2005 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych. Informacje podlegające przekazaniu w formie raportu bieżącego obejmują 26 kategorii informacji dotyczących najistotniejszych zdarzeń dotyczących funkcjonowania emitenta, w tym o nabyciu, zbyciu lub obciążeniu aktywów o znacznej wartości, o zawarciu lub rozwiązaniu znaczącej umowy, o zamiarze podziału albo połączenia emitenta z innym podmiotem, o powołaniu osób zarządzających i nadzorujących. Informacje te powinny być przekazane niezwłocznie, nie później niż w ciągu 24 godzin od zaistnienia zdarzenia lub powzięcia o nim informacji. Raporty okresowe, tj. raporty kwartalne, półroczne i roczne są natomiast źródłem informacji na temat kondycji finansowej spółki giełdowej, z uwzględnieniem zmian w odniesieniu do stanu przedstawianego w poprzednich raportach, oraz stanowią podsumowanie działalności w danych okresie ze wskazaniem planów na przyszłość.
Instytucja informacji poufnych stanowi swoiste drugie sito, które zmusza spółki do przekazywania informacji, które nie mieszczą się w kategorii informacji bieżących, ale mogą być istotne z punktu widzenia inwestorów. Definicja informacji poufnej w art. 154 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi jest nieostra i z tego względu zweryfikowanie w praktyce, czy dana informacji powinna być traktowana jako poufna, nastręcza spółkom sporo problemów. Przez informację poufną należy bowiem rozumieć w zasadzie każdą informację dotyczącą emitenta lub transakcji dotyczących papierów wartościowych, która po przekazaniu do publicznej wiadomości mogłaby w istotny sposób wpłynąć na cenę instrumentów finansowych.
Dlatego też przy podejmowaniu decyzji o wejściu na giełdę warto wziąć pod uwagę, że z uzyskaniem statusu spółki giełdowej wiążą się określone obowiązki, w tym w szczególności obowiązki informacyjne. Ich rzetelne wypełnianie - obwarowane odpowiedzialnością administracyjną, cywilną i karną - wymaga od spółki dużego zaangażowania i utrudnia prowadzenie bieżącej działalności.