statystyki

Chludziński: Moje zadanie to efektywność [WYWIAD]

autor: Karolina Baca-Pogorzelska30.10.2018, 08:50; Aktualizacja: 30.10.2018, 09:02
KGHM

KGHMźródło: ShutterStock

- Dokonujemy przeglądu strategicznego aktywów zagranicznych, także w USA i Kanadzie. W grudniu będziemy komunikować, w którym kierunku z tymi projektami pójdziemy - mówi w wywiadzie dla DGP Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź, były prezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

Modyfikacja formuły podatku od niektórych kopalin, czyli podatku miedziowego, była raczej ruchem w kampanii samorządowej niż zmianą dla KGHM jako jedynego płatnika tego podatku. Płacić będziecie nadal tyle samo, tyle że gdzie indziej. Kiedy należy się spodziewać zmian, ale dla Polskiej Miedzi?

O przyszłą formułę należy już pytać Ministerstwo Finansów. Cieszymy się, że udało się wykonać pierwszy ruch, czyli przesunięcie aż do 5 proc. podatku do budżetów samorządowych. My również dzięki temu zmniejszamy zobowiązania podatkowe. To dla nas ważne, bo będąc firmą globalną, chcemy jeszcze mocniej działać lokalnie. Renta surowcowa państwu się należy, taki podatek to rozwiązanie funkcjonujące w wielu krajach, m.in.: w USA, Chile, Rosji. Nie chciałbym jednak zdradzać kuchni rozmów z ministerstwem, mogę powiedzieć, że wariantów jest wiele. Dialog trwa.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Minął rok od momentu, gdy upadek wielotonowego spieku powstającego z pyłów wydostających się z pieca unieruchomił na miesiąc największy na świecie piec zawiesinowy w Hucie Miedzi Głogów. Prokuratura przedłużyła śledztwo do grudnia. Czy w spółce wyciągnięto konsekwencje wobec odpowiedzialnych osób?


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane