statystyki

Niska inflacja to za mało dla gospodarki

autor: Łukasz Wilkowicz18.10.2018, 07:02; Aktualizacja: 18.10.2018, 07:49
Spadek o 19 pozycji (na 82. miejsce) zaliczyliśmy w kategorii dostosowanie systemu prawnego do modeli cyfrowego biznesu, a o 15 pozycji (na 114. miejsce) w niezależności sądownictwa.

Spadek o 19 pozycji (na 82. miejsce) zaliczyliśmy w kategorii dostosowanie systemu prawnego do modeli cyfrowego biznesu, a o 15 pozycji (na 114. miejsce) w niezależności sądownictwa.źródło: ShutterStock

Polska jest 37. w rankingu najbardziej konkurencyjnych gospodarek Światowego Forum Ekonomicznego (WEF). Nasz kraj utrzymał pozycję sprzed roku. Najbliżej ideału, jeśli chodzi o konkurencyjność, są Stany Zjednoczone, które wyprzedzają Singapur i Niemcy. Wśród krajów naszego regionu najwyżej znalazły się Czechy (29. pozycja). Za nami są m.in. Słowacja (41.) czy Węgry (48.).

Ranking jest wykorzystywany np. przez agencje ratingowe czy międzynarodowych inwestorów, którzy zastanawiają się nad ulokowaniem nowego zakładu. Pod uwagę bierze się w nim ponad 100 zagadnień – od polityki rynku pracy (tu znaleźliśmy się na 64. lokacie), przez wydajność systemu prawnego w rozstrzyganiu sporów (106.), wydajność usług w portach morskich (54.), po czas potrzebny na uruchomienie biznesu (124.).

Są one skupione w 12 grupach (filarach). W każdym wyłaniany jest lider, a później określany jest dystans, jaki dzieli od niego każdy kraj.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane