statystyki

To był pierwszy od 2012 r. wrzesień ze spadkiem zatrudnienia w dużych firmach

autor: Łukasz Wilkowicz17.10.2018, 07:43; Aktualizacja: 17.10.2018, 07:46
O problemach z popytem konsumpcyjnym mowy nie ma, bo wzrost płac wciąż jest dość szybki.

O problemach z popytem konsumpcyjnym mowy nie ma, bo wzrost płac wciąż jest dość szybki.źródło: ShutterStock

Chociaż we wrześniu rynek pracy funkcjonuje zwykle na najwyższych obrotach, tym razem zatrudnienie spadło. Niewiele, bo – jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego – tylko o 4 tys. osób. W dodatku dane nie dotyczą całej gospodarki, a jedynie firm niefinansowych zatrudniających co najmniej 50 osób. Ekonomiści i tak uznali wczorajszą informację o liczbie pracujących w sektorze przedsiębiorstw za rozczarowanie. Tym bardziej że zatrudnienie obniżyło się również w sierpniu.

„Drugi miesiąc z rzędu spadku zatrudnienia jest niespodzianką w kontekście dobrej koniunktury na rynku pracy” – stwierdził w komentarzu po danych Krystian Jaworski, ekonomista Credit Agricole Bank Polska. W jego ocenie jest to prawdopodobnie wynik procesów restrukturyzacyjnych w niektórych branżach, skutkujących zmniejszeniem liczby etatów. Ekonomista uważa też, że wzrost zatrudnienia może być hamowany przez brak wykwalifikowanych pracowników.

– Sytuacja na rynku pracy w Polsce wciąż pozostaje jeszcze relatywnie korzystna z punktu widzenia pracowników, tj. nadal łatwiej jest im zmienić pracę i wynegocjować wyższe wynagrodzenie, zwłaszcza w tych branżach, gdzie coraz bardziej daje o sobie znać brak rąk do pracy – oceniła Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego. – Jednocześnie coraz trudniej jest pracodawcom, gdzie nierzadko problemy z pozyskaniem pracowników lub rosnące koszty ich zatrudnienia przyczyniają się do ograniczania przez nich działalności bądź rezygnacji z inwestycji. Wydaje się, że to właśnie problemy przedsiębiorców powoli zaczynają prowadzić do zmiany obserwowanych wiele miesięcy, bo od początku 2017 r., tendencji na rynku pracy – dodała Kurtek.


Pozostało jeszcze 40% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane