statystyki

To był pierwszy od 2012 r. wrzesień ze spadkiem zatrudnienia w dużych firmach

autor: Łukasz Wilkowicz17.10.2018, 07:43; Aktualizacja: 17.10.2018, 07:46
O problemach z popytem konsumpcyjnym mowy nie ma, bo wzrost płac wciąż jest dość szybki.

O problemach z popytem konsumpcyjnym mowy nie ma, bo wzrost płac wciąż jest dość szybki.źródło: ShutterStock

Chociaż we wrześniu rynek pracy funkcjonuje zwykle na najwyższych obrotach, tym razem zatrudnienie spadło. Niewiele, bo – jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego – tylko o 4 tys. osób. W dodatku dane nie dotyczą całej gospodarki, a jedynie firm niefinansowych zatrudniających co najmniej 50 osób. Ekonomiści i tak uznali wczorajszą informację o liczbie pracujących w sektorze przedsiębiorstw za rozczarowanie. Tym bardziej że zatrudnienie obniżyło się również w sierpniu.

„Drugi miesiąc z rzędu spadku zatrudnienia jest niespodzianką w kontekście dobrej koniunktury na rynku pracy” – stwierdził w komentarzu po danych Krystian Jaworski, ekonomista Credit Agricole Bank Polska. W jego ocenie jest to prawdopodobnie wynik procesów restrukturyzacyjnych w niektórych branżach, skutkujących zmniejszeniem liczby etatów. Ekonomista uważa też, że wzrost zatrudnienia może być hamowany przez brak wykwalifikowanych pracowników.

– Sytuacja na rynku pracy w Polsce wciąż pozostaje jeszcze relatywnie korzystna z punktu widzenia pracowników, tj. nadal łatwiej jest im zmienić pracę i wynegocjować wyższe wynagrodzenie, zwłaszcza w tych branżach, gdzie coraz bardziej daje o sobie znać brak rąk do pracy – oceniła Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego. – Jednocześnie coraz trudniej jest pracodawcom, gdzie nierzadko problemy z pozyskaniem pracowników lub rosnące koszty ich zatrudnienia przyczyniają się do ograniczania przez nich działalności bądź rezygnacji z inwestycji. Wydaje się, że to właśnie problemy przedsiębiorców powoli zaczynają prowadzić do zmiany obserwowanych wiele miesięcy, bo od początku 2017 r., tendencji na rynku pracy – dodała Kurtek.


Pozostało 40% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane