statystyki

Agio trzeba wnieść przed rejestracją sp. z o.o.

autor: Anna Borysewicz19.10.2018, 19:30
Agio w spółce z ograniczona odpowiedzialnością

Agio w spółce z ograniczona odpowiedzialnościąźródło: ShutterStock

Jestem jednym z trzech wspólników sp. z o.o. Umowę spółki zawarto 17 kwietnia 2018 r. Na jej podstawie objąłem 60 udziałów o wartości nominalnej 500 zł (za jeden udział), które zobowiązałem się pokryć kwotą 50 tys. zł. Spółkę zarejestrowano w KRS 3 czerwca 2018 r. Do końca września wpłaciłem na kapitał zakładowy podmiotu 30 tys. zł. Spółka domaga się ode mnie zapłaty nadwyżki (tj. 20 tys. zł) wraz z ustawowymi odsetkami. Czy ma do tego prawo?

Odpowiedź na to pytanie zacznę od tego, że dopuszczalne jest objęcie udziału w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: sp. z o.o.) po cenie wyższej od wartości nominalnej. Powstałą zaś nadwyżkę (tj. agio) przelewa się do kapitału zapasowego. Natomiast jedną z przesłanek powstania sp. z o.o. jest wniesienie przez wszystkich wspólników wkładów na pokrycie całego kapitału zakładowego, a w przypadku objęcia udziału za cenę wyższą od wartości nominalnej – także wniesienia agio. Przy czym w przypadku spółki, której umowę zawarto przy wykorzystaniu wzorca kontraktu, na pokrycie kapitału zakładowego wnosi się wyłącznie wkłady pieniężne. Pokrycie to z kolei powinno nastąpić maksymalnie w ciągu siedmiu dni od daty wpisu tejże sp. z o.o. do Krajowego Rejestru Sądowego (dalej: KRS).

Powyższe jednoznacznie zatem wskazuje, że wykluczone jest wniesienie nadwyżki po wpisaniu sp. z o.o. do rejestru. Po zarejestrowaniu podmiotu wspólnik nie jest zobligowany do wniesienia wkładu. A skoro tak, to spółka nie może żądać od udziałowca zapłaty agio.


Pozostało jeszcze 46% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane