statystyki

Agio trzeba wnieść przed rejestracją sp. z o.o.

autor: Anna Borysewicz19.10.2018, 19:30
Agio w spółce z ograniczona odpowiedzialnością

Agio w spółce z ograniczona odpowiedzialnościąźródło: ShutterStock

Jestem jednym z trzech wspólników sp. z o.o. Umowę spółki zawarto 17 kwietnia 2018 r. Na jej podstawie objąłem 60 udziałów o wartości nominalnej 500 zł (za jeden udział), które zobowiązałem się pokryć kwotą 50 tys. zł. Spółkę zarejestrowano w KRS 3 czerwca 2018 r. Do końca września wpłaciłem na kapitał zakładowy podmiotu 30 tys. zł. Spółka domaga się ode mnie zapłaty nadwyżki (tj. 20 tys. zł) wraz z ustawowymi odsetkami. Czy ma do tego prawo?

Odpowiedź na to pytanie zacznę od tego, że dopuszczalne jest objęcie udziału w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: sp. z o.o.) po cenie wyższej od wartości nominalnej. Powstałą zaś nadwyżkę (tj. agio) przelewa się do kapitału zapasowego. Natomiast jedną z przesłanek powstania sp. z o.o. jest wniesienie przez wszystkich wspólników wkładów na pokrycie całego kapitału zakładowego, a w przypadku objęcia udziału za cenę wyższą od wartości nominalnej – także wniesienia agio. Przy czym w przypadku spółki, której umowę zawarto przy wykorzystaniu wzorca kontraktu, na pokrycie kapitału zakładowego wnosi się wyłącznie wkłady pieniężne. Pokrycie to z kolei powinno nastąpić maksymalnie w ciągu siedmiu dni od daty wpisu tejże sp. z o.o. do Krajowego Rejestru Sądowego (dalej: KRS).

Powyższe jednoznacznie zatem wskazuje, że wykluczone jest wniesienie nadwyżki po wpisaniu sp. z o.o. do rejestru. Po zarejestrowaniu podmiotu wspólnik nie jest zobligowany do wniesienia wkładu. A skoro tak, to spółka nie może żądać od udziałowca zapłaty agio.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane