statystyki

Dłużnicy nierówno traktowani. Co przyniosą nowe przepisy dotyczące upadłości konsumenckiej? [FELIETON]

autor: Łukasz Kurnicki16.10.2018, 20:00; Aktualizacja: 02.11.2018, 21:07
Źródłem problemu są istotne różnice w traktowaniu przez ustawodawcę osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą i tych, którzy jej nie prowadzą.

Źródłem problemu są istotne różnice w traktowaniu przez ustawodawcę osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą i tych, którzy jej nie prowadzą.źródło: ShutterStock

Z Ministerstwa Sprawiedliwości płyną sygnały, że nadawane są ostatnie szlify nowelizacji przepisów dotyczących upadłości konsumenckiej. Przy okazji szykowanych zmian warto zwrócić uwagę na pewne niekorzystne zjawiska wynikające z obecnych uregulowań.

Przepisy są tak skonstruowane, że osoby, które nie mają żadnego majątku i nie uzyskują żadnych dochodów, są w korzystniejszej sytuacji, niż ci, którzy mają zarówno majątek, jak i dochody. Pierwsza grupa osób będzie uczestniczyć w szybszym postępowaniu upadłościowym, ponieważ nie będzie ono obejmowało fazy spieniężania składników masy upadłości. Dodatkowo, jednocześnie z faktycznym zakończeniem postępowania (formalnie: umorzeniem) otrzyma umorzenie swoich długów.

Osoby posiadające majątek i uzyskujące dochody, z których można potrącać należności na poczet ratalnej spłaty zadłużenia, będą musiały dłużej czekać na zakończenie postępowania, ponieważ syndyk będzie sprzedawał ich majątek i dzielił uzyskane pieniądze między wierzycieli. Co więcej, wraz z zakończeniem postępowania zostanie ustalony plan spłaty, który może przewidywać ratalną spłatę części zadłużenia do 36 miesięcy od zakończenia postępowania. Przez ten okres dłużnik ma obowiązek wykonywać plan spłaty i składać coroczne sprawozdania. Uchybienie tym obowiązkom może doprowadzić do pozbawienia możliwości umorzenia zobowiązań. Dopiero po wykonaniu planu spłaty dłużnik może uzyskać umorzenie długów.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane