statystyki

Dłużnicy nierówno traktowani. Co przyniosą nowe przepisy dotyczące upadłości konsumenckiej? [FELIETON]

autor: Łukasz Kurnicki16.10.2018, 20:00; Aktualizacja: 02.11.2018, 21:07
Źródłem problemu są istotne różnice w traktowaniu przez ustawodawcę osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą i tych, którzy jej nie prowadzą.

Źródłem problemu są istotne różnice w traktowaniu przez ustawodawcę osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą i tych, którzy jej nie prowadzą.źródło: ShutterStock

Z Ministerstwa Sprawiedliwości płyną sygnały, że nadawane są ostatnie szlify nowelizacji przepisów dotyczących upadłości konsumenckiej. Przy okazji szykowanych zmian warto zwrócić uwagę na pewne niekorzystne zjawiska wynikające z obecnych uregulowań.

Przepisy są tak skonstruowane, że osoby, które nie mają żadnego majątku i nie uzyskują żadnych dochodów, są w korzystniejszej sytuacji, niż ci, którzy mają zarówno majątek, jak i dochody. Pierwsza grupa osób będzie uczestniczyć w szybszym postępowaniu upadłościowym, ponieważ nie będzie ono obejmowało fazy spieniężania składników masy upadłości. Dodatkowo, jednocześnie z faktycznym zakończeniem postępowania (formalnie: umorzeniem) otrzyma umorzenie swoich długów.

Osoby posiadające majątek i uzyskujące dochody, z których można potrącać należności na poczet ratalnej spłaty zadłużenia, będą musiały dłużej czekać na zakończenie postępowania, ponieważ syndyk będzie sprzedawał ich majątek i dzielił uzyskane pieniądze między wierzycieli. Co więcej, wraz z zakończeniem postępowania zostanie ustalony plan spłaty, który może przewidywać ratalną spłatę części zadłużenia do 36 miesięcy od zakończenia postępowania. Przez ten okres dłużnik ma obowiązek wykonywać plan spłaty i składać coroczne sprawozdania. Uchybienie tym obowiązkom może doprowadzić do pozbawienia możliwości umorzenia zobowiązań. Dopiero po wykonaniu planu spłaty dłużnik może uzyskać umorzenie długów.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane