statystyki

Kaucje za śmieci jednak będą niższe

autor: Jakub Pawłowski15.10.2018, 17:00
Co więcej, stawki kaucji za niektóre odpady (np. papier i tekturę) będą różnie wyceniane zależnie od tego, kto będzie się nimi zajmować. Jeżeli będą po prostu magazynowane, to wtedy taki przedsiębiorca zapłaci 400 zł za tonę. Ale w przypadku gdy odpowiada za nie podmiot, który prowadzi proces recyklingu, będzie to już połowa tej kwoty.

Co więcej, stawki kaucji za niektóre odpady (np. papier i tekturę) będą różnie wyceniane zależnie od tego, kto będzie się nimi zajmować. Jeżeli będą po prostu magazynowane, to wtedy taki przedsiębiorca zapłaci 400 zł za tonę. Ale w przypadku gdy odpowiada za nie podmiot, który prowadzi proces recyklingu, będzie to już połowa tej kwoty.źródło: ShutterStock

Jeden złoty zamiast trzystu za każdą tonę zmagazynowanych odpadów – aż tak radykalne obniżenie stawek zabezpieczeń udało się wywalczyć biogazowniom.

Równie zwycięsko z batalii o zracjonalizowanie niewspółmiernie wysokich opłat gwarancyjnych wyszły firmy zajmujące się recyklingiem metali i złomu. Zamiast 100 zł, jak poprzednio proponowano, one również zapłacą tylko złotówkę za tonę odpadów przetrzymywanych w swoich zakładach.

Właśnie te grupy firm najwięcej zyskały w toku burzliwych prac nad projektem nowego rozporządzenia ministra środowiska w sprawie stawek zabezpieczeń roszczeń. Ale nie one jedne. Powody do zadowolenia mogą mieć praktycznie wszyscy przedsiębiorcy z branży recyklingu.

W najnowszym projekcie aktu wykonawczego do ostatniej noweli ustawy o odpadach (Dz.U. z 2018 r. poz. 992 ze zm.), która była odpowiedzią rządu na fale pożarów składowisk, resort postanowił bowiem nieco poluzować mocno już dokręconą śrubę nowych wymagań. Pohamował przy tym swoje zakusy i zaproponował stawki gwarancyjne dużo niższe, niż pierwotnie planował. Do tego są one bardziej zróżnicowane, co większość przedsiębiorców też traktuje jako plus.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane