Ze względu na wejście w życie nowych przepisów RODO zmieniliśmy sposób
logowania do produktu i sklepu internetowego, w taki sposób aby chronić dane
osobowe zgodnie z najwyższymi standardami.
Prosimy o zmianę dotychczasowego loginu na taki, który będzie adresem
e-mail.
Resort infrastruktury dopiero pracuje nad rozporządzeniem, które określi warunki prowadzenia przez przedsiębiorców ośrodków doskonalenia techniki jazdy. Od września mają być w nich szkoleni zawodowi kierowcy.
Jeszcze w tym roku mają ruszyć specjalne szkolenia dla kierowców zajmujących się zawodowo przewozem osób zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym.
Problem w tym, że nie ma odpowiednich firm z gotową infrastrukturą, w których mieliby się oni szkolić, a przedsiębiorstwa, które mają prowadzić zajęcia, nie wiedzą, jak przygotować się do nowej roli. Tymczasem Ministerstwo Infrastruktury dopiero przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie wymagań dotyczących prowadzenia ośrodka doskonalenia techniki jazdy. Ośrodek taki będzie musiał posiadać odpowiedniej wielkości autodrom, czyli zamknięty tor, na którym mają odbywać się zajęcia praktyczne. Ośrodki doszkalające wyłącznie kierowców kategorii B mogą mieć np. węższą płytę poślizgową niż te, które mają doskonalić umiejętności osób mających prawo jazdy wyższych kategorii - C i D.
Zabraknie autodromów
W przypadku firm prowadzących specjalne szkolenia dla kierowców kat. B nie powinno być większych problemów, gdyż istnieją już takie autodromy lub są takie, które można adaptować. Problem mają jednak kierowcy ciężarówek i autobusów, którzy muszą przejść obowiązkowe szkolenia praktyczne na takich autodromach.
- Unijne przepisy zobowiązują do stworzenia ośrodków szkolenia dla kierowców zawodowych. W ramach kursów będzie np. 20 godzin jazdy w warunkach ekstremalnych. Ośrodki szkolenia będą mogły zlecić przeprowadzenie zajęć ośrodkom doskonalenia techniki jazdy, które mają posiadać specjalny autodrom - wyjaśnia Tomasz Piętka z Ministerstwa Infrastruktury.
- Nie znam autodromu przeznaczonego dla ciężarówek i autobusów, który w tej chwili spełniałby warunki określone w projektowanym rozporządzeniu. Budowa toru z płytami poślizgowymi nie jest prosta - mówi Tomasz Rejek, prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych.
Dodaje, że zainteresowane firmy muszą mieć też czas na przygotowanie się do szkoleń.
Coraz mniej czasu
Zgodnie z ustawą z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2005 r. nr 108, poz. 908 z późn. zm.) kierowcy, którzy po 10 września 2008 r. uzyskają uprawnienia do kierowania autobusami, będą mieli obowiązek ukończenia tzw. kwalifikacji wstępnej, jeżeli chcą pracować w przedsiębiorstwie transportowym. Jest to specjalne szkolenie, którego elementem są zajęcia praktyczne na specjalnie przygotowanym autodromie. W przypadku kierujących pojazdami ciężarowymi obowiązek ten obejmie osoby, które prawo jazdy uzyskają po 10 września 2009 r.
Przepisy umożliwiają prowadzenie szkolenia praktycznego także na specjalnym symulatorze do jazdy w trudnych warunkach. Jednak takiego symulatora W Polsce na razie nie ma.
Wymagania dla autodromu
Projekt rozporządzenia określa, jakie wymagania ma spełniać infrastruktura techniczna, oraz jakie mają być warunki ośrodków doskonalenia techniki jazdy. Muszą one dysponować co najmniej jedną oświetloną, ogrzewaną i przewietrzaną salą do zajęć teoretycznych dostosowaną dla co najmniej 14 osób o powierzchni przynajmniej 20 mkw.
Jeśli chodzi o miejsce do prowadzenia zajęć praktycznych, to w ośrodku doskonalenia techniki jazdy musi być plac manewrowy, płyta poślizgowa stanowiąca wycinek pierścienia (łuk), a także płyta w kształcie prostokąta. Do tego dochodzi tor szkoleniowy. W Polsce są już tzw. autoszkoły prowadzące szkolenia doskonalące, ale jedynie dla kierowców kat. B.
- W Polsce nie ma autodromu zbudowanego od podstaw. Zawsze były one wpasowywane w już istniejące miejsca, jak płyty lotnisk. Są one dostosowane do szkoleń w samochodach osobowych - mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.
Dodaje, że jego firma jest w trakcie budowy nowego autodromu dla autobusów i ciężarówek.