statystyki

Skarbówka wie, ile mamy w szwajcarskich bankach

autor: Mariusz Szulc11.10.2018, 07:00; Aktualizacja: 11.10.2018, 08:04
konto-czas-pieniądze

Co ciekawe, FUP nie ma automatycznego dostępu do rachunków posiadanych przez Szwajcarów w szwajcarskich bankach.źródło: ShutterStock

Szwajcarski fiskus przekazał właśnie polskim władzom informacje o zgromadzonym w tym kraju majątku naszych rezydentów. Podobne dane, tyle że w drugą stronę, popłynęły we wrześniu.

Tak wynika z odpowiedzi biura prasowego Ministerstwa Finansów na pytanie DGP. Zadaliśmy je w związku z komunikatem szwajcarskiego Federalnego Urzędu Podatkowego (FUP) z 5 października. FUP poinformował, że z końcem września Szwajcaria zaczęła wymieniać informacje o majątku zgromadzonym od początku 2017 r. przez zagranicznych podatników w tamtejszych bankach i instytucjach finansowych. Teraz podobne wymiany będą się odbywać co roku.

Podstawą jest Common Reporting Standard (CRS) opracowany w 2014 r. przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Jego wdrożenie pozwala ponad stu krajom (w tym Polsce) poznać informacje o stanie zagranicznych kont bankowych swoich rezydentów. Na nowe zasady zgodziła się także Szwajcaria. Przedstawiciele OECD w rozmowie z DGP określili CRS jako rzeczywisty koniec tajemnicy bankowej.


Pozostało jeszcze 44% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane