Polskie mieszczuchy: Pozbawieni gustu „Janusze biznesu” czy klasa średnia, której zawdzięczamy rozwój gospodarczy?

autor: Sebastian Stodolak06.10.2018, 08:45; Aktualizacja: 06.10.2018, 12:25
ludzie

Miasto i mieszczanie to metaforyczne określenie klasy średniej, która – co prawda powoli i z problemami – zaczęła się odradzać w polskich miastach po 1989 r.źródło: ShutterStock

To świetnie, że awansowaliśmy do grona 25 najbardziej rozwiniętych państw świata. Czas na szczerą odpowiedź, komu to zawdzięczamy.

wróć do artykułu

KioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowa
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:MAGAZYN Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Komentarze (28)

  • be(2018-10-11 23:56) Zgłoś naruszenie 10

    Określanie negatywnych zachowań ludzkich czy cech charakteru z użyciem imion jest nadzwyczaj prymitywne. Beznadziejnie głupie. Nie macie lepszych pomysłów ? Myśleć, myśleć...

    Odpowiedz
  • Historykmłody(2018-10-09 13:16) Zgłoś naruszenie 21

    Od kiedy to pierwszy rozbiór Polski jest datowany na 1792 r.?

    Odpowiedz
  • gośćć(2018-10-08 08:24) Zgłoś naruszenie 20

    Posiadam cnoty klas średniej, ale moje zarobki są na poziomie lumpenproletariatu....

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Nenia(2018-10-07 14:37) Zgłoś naruszenie 20

    Dzięki komu jesteśmy na 25. miejscu wśród krajów rozwiniętych? Oczywiście dzięki politykom, którzy to ogłosili. W latach 70. ubiegłego wieku politycy głosili, że jesteśmy 10. potęgą gospodarczą świata. To przecież nic nie kosztuje, a jak poprawia samopoczucie !!!

    Odpowiedz
  • Progresywny podatek katastralny 0,1-0,5%(2018-10-07 09:54) Zgłoś naruszenie 45

    W Polsce nalezy przyciac nierownosci dochodowe i majatkowe m.in. poprzez wprowadzenie progresywnego podatku katastralnego np. w wysokosci 0,1-0,5% wartosci nieruchomosci na wzor lotewski. U wszystkich naszych sasiadow taki podatek funkcjonuje. Wprowadzi on rowniez troche ladu do gospodarki nieruchomsciami i do gospodarki przestrzennej.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Za co Jaki utrzymuje rodzine?(2018-10-07 03:55) Zgłoś naruszenie 44

    Stan posiadania 33 letniego Patryka J to 650000zł. Przez 8lat po studiach musiałby odkładać 7000zł/miesiecznie by mieć taką kwotę. Zona opiekuje sie dzieckiem a on nic wiecej niz polityka nie robi. Reprywatyzacja=przejmowanie kamienic przez miasto i w tym Jaki uczestniczy i HGW razem tworza ten tim

    Odpowiedz
  • Polak(2018-10-06 19:40) Zgłoś naruszenie 35

    Komuchów się zawsze pozna, a dzieci komuchów są bardziej czerwone od starych. To już jest piętno nie do zmazania vide TVN

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Mecenas(2018-10-06 14:03) Zgłoś naruszenie 85

    Sebastian dziennikarstwa spłodził tekst, trochę przydługawy....

    Odpowiedz
  • stefanka(2018-10-06 13:21) Zgłoś naruszenie 54

    spodziewałam się sensownej społecznej analizy, dostaję nie wiem co, które nie wnosi żadnej konkretnej treści. Nasza poetka - żona byłego premiera pisała dużo lepsze wiersze niż ten artykuł.... Pierwszy lepszy cytat: "czy mamy burżuazyjną wiarę, nadzieję i miłość? (...). To niedoskonała miłość. Wciąż mamy tendencję do niedocenienia własnego dorobku. Wciąż często jesteśmy pesymistami co do tego, że może być znacznie lepiej. Brak nam nadziei. Jeszcze. Bo to wszystko się zmienia."

    Odpowiedz
  • stefanka(2018-10-06 13:20) Zgłoś naruszenie 15

    spodziewałam się sensownej społecznej analizy, dostaję bełkot, który nie wnosi żadnej konkretnej treści. Nasza poetka - żona byłego premiera pisała dużo lepsze wiersze niż ten artykuł.... Pierwszy lepszy cytat: "czy mamy burżuazyjną wiarę, nadzieję i miłość? (...). To niedoskonała miłość. Wciąż mamy tendencję do niedocenienia własnego dorobku. Wciąż często jesteśmy pesymistami co do tego, że może być znacznie lepiej. Brak nam nadziei. Jeszcze. Bo to wszystko się zmienia."

    Odpowiedz
  • stefanka(2018-10-06 13:19) Zgłoś naruszenie 23

    spodziewałam się sensownej społecznej analizy, dostaję bełkot, który nie wnosi żadnej konkretnej treści. Nasza poetka - żona byłego premiera pisała dużo lepsze wiersze niż ten artykuł.... Pierwszy lepszy cytat: "czy mamy burżuazyjną wiarę, nadzieję i miłość? Tu są największe braki. Wciąż dbając o rodzinę, zapominamy o społeczności. To niedoskonała miłość. Wciąż mamy tendencję do niedocenienia własnego dorobku. Wciąż często jesteśmy pesymistami co do tego, że może być znacznie lepiej. Brak nam nadziei. Jeszcze. Bo to wszystko się zmienia."

    Odpowiedz
  • a(2018-10-06 13:04) Zgłoś naruszenie 85

    Agresywny katolicyzm niszczył inne wyznania. To oni stali za pogromami Semitów. Mieszczaństwo było słabe od zawsze. Obecny rozwój gospodarczy zawdzięczamy dotacjom unijnym. Rozwinęło się rolnictwo i to z chłopów powstaje nowe mieszczaństwo. Rozpite i sponiewierane przez pokolenia chłopstwo. jest takie jak pisze realista. Młodzi są inni - ale już przy nich są ludzie czarnej mafii, od urodzenia po zgon, od podstawówki do uniwersytetu. Szanujcie dzieci pedofilów, bo mogą się obrazić - oto jak się robi z normalnych dzieci bezbronne ofiary dla zboków. Oto edukacja seksualna w obecnej szkole.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • miś janusza i sebixa(2018-10-06 12:44) Zgłoś naruszenie 118

    Jeszcze ten tytuł o "Januszach biznesu" wisi na głównej stronie? Nie macie tam redaktora naczelnego, czy sebixy rządzą już na amen? Dopóki tytuł nie zostanie zmieniony, będę was lał w internecie. Comprendo?

    Odpowiedz
  • lepszy(2018-10-06 12:37) Zgłoś naruszenie 164

    Pozbawieni gustu ? I owszem. Ale jeszcze bardziej pozbawieni potrzeby kultury wyższej. Dyskopolo i piwo, tudzież żenujące zabawy weselne to cala ich kultura.

    Odpowiedz
  • Realista(2018-10-06 10:52) Zgłoś naruszenie 65

    Przy tak niskim % klasy średniej pozostaje nam się przyzwyczaić do OCHLOKRACJI z KLERO-kracja.

    Odpowiedz
  • miś janusza i sebixa(2018-10-06 10:04) Zgłoś naruszenie 236

    Artykuł pisał pozbawiony gustu "Seba dziennikarstwa". Skąd wy bierzecie takich knajaków w niby poważnym portalu? Co za "Janusze biznesu"? Wam też spadają słupki i ścigacie się już w kulturalny dół, żeby choć finansowy łeb wystawał ponad powierzchnię?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • mordimer(2018-10-06 09:21) Zgłoś naruszenie 2510

    niby poważna gazeta a używa knajackiej gwary... "janusze..."

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz