Czy będziemy liderem nowej polityki przemysłowej UE? [OPINIA]

autor: dr Grzegorz Baczewski02.10.2018, 07:53; Aktualizacja: 02.10.2018, 08:43
Transformacja energetyczna może stać się dźwignią zwiększającą wydajność przemysłu

Transformacja energetyczna może stać się dźwignią zwiększającą wydajność przemysłuźródło: ShutterStock

Polska z udziałem przemysłu w PKB na poziomie ponad 26 proc., choć nazywana przez niektórych montownią Europy, to dla wielu stanowi obiekt zazdrości ze względu na posiadany potencjał rozwojowy. W Unii Europejskiej rośnie bowiem świadomość, że gospodarka Wspólnoty i poszczególnych państw członkowskich może zbudować swoją pozycję w globalnym łańcuchu dostaw tylko dzięki rozwojowi przemysłu – nowoczesnego, zaawansowanego technologicznie, stabilnego pod względem finansowania i konkurencyjnego.

Stworzenie takiego przemysłu jest także elementem polskiej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która może się wpisać, a nawet istotnie zdeterminować kształt nowej polityki przemysłowej UE. Podczas ósmej edycji Europejskiego Forum Nowych Idei, organizowanego przez Konfederację Lewiatan od 26 do 28 września, szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, jakiej polityki przemysłowej potrzebuje Europa i jak Polska może się w tę politykę wpisać.

Potrzeba nam nowej polityki przemysłowej

Przez wiele lat przemysł nie był dla decydentów ulubioną częścią gospodarki. Ociężały, z przerośniętym zatrudnieniem, wysokimi kosztami działalności, generujący wiele problemów społecznych i środowiskowych, przegrywał w konkursie atrakcyjności z usługami – nowoczesnymi, elastycznymi, dającymi szansę na wysokie stopy zwrotu przy relatywnie niskich nakładach. Ta narracja wpisywała się także w korzystne z punktu widzenia efektywności polityki gospodarczej wspieranie przedsiębiorczości w wydaniu MSP. Małe firmy w większości są bardziej skłonne do podejmowania działalności w sektorze usług, ze względu na relatywnie niski próg wymaganych do rozpoczęcia działalności nakładów kapitałowych.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane