Trzy usługi z zakresu e-zdrowia zamierza wprowadzić w tym roku grupa Telekomunikacji Polskiej.
Telekomunikacja Polska planuje rozpocząć m.in. sprzedaż pakietu oprogramowania dla prywatnych gabinetów lekarskich umożliwiającego m.in. internetowe zapisywanie się do lekarza. Trwa pilotażowy projekt TeleEKG, czyli diagnozowanie i monitorowanie stanu zdrowia pacjenta na odległość. Partnerami TP są Centrum Medyczne TP Med oraz Ikard. Rozwiązanie wykorzystywane jest w rehabilitacji, a także w przypadku arytmii i ryzyka zawału. Rozpoczęty w marcu pilotaż skończy się w tym miesiącu.
Usługi medyczne z wykorzystaniem sieci teleinformatycznych to według France Telecom, głównego akcjonariusza TP, atrakcyjny rynek. W 2010 roku wydatki na telemedycynę sięgną 5 proc. budżetów zdrowotnych państw UE, a Komisja Europejska ocenia, że e-zdrowie może stać się trzecią pod względem wartości po produkcji leków i sprzętu medycznego gałęzią sektora ochrony zdrowia.
W Polsce wydatki na usługi medyczne szacuje się na 15 mld euro rocznie, z czego 20 proc. przypada na sektor prywatny. Z prawie 270 mln euro przeznaczonych przez polską służbę zdrowia na teleinformatykę, 142 mln wydano na dostęp do internetu i połączeń głosowych, 56 mln na sprzęt, 43 mln na oprogramowanie, a jedynie 23 mln euro na inne usługi, w tym telemedyczne. Według prognoz TP, w 2012 roku wydatki teleinformatyczne sektora zdrowia sięgną 680 mln euro, a 30 proc. tej kwoty przeznaczone zostanie na e-zdrowie, transmisję danych czy e-learnig.
Grupa TP zamierza realizować strategię e-zdrowia France Telecom i świadczyć usługi telemedyczne zarówno dla sektora publicznego, jak i prywatnego. Zamierza to robić we współpracy z wyspecjalizowanymi partnerami.
Najpierw chce wprowadzić na rynek usługi przeznaczone dla profesjonalistów, a potem dedykowane także dla pacjentów.
680 mln euro sięgną w 2012 roku wydatki teleinformatyczne sektora zdrowia wynika z prognoz TP