statystyki

Więcej optymizmu, ale nie bez zastrzeżeń. Wzrost gospodarczy będzie wciąż oparty na konsumpcji

autor: Łukasz Wilkowicz01.10.2018, 07:55; Aktualizacja: 01.10.2018, 11:20
Gospodarka

Ekonomiści uważają, że w najbliższych kilkunastu miesiącach inflacja nie będzie problemem w naszej gospodarceźródło: ShutterStock

Wzrost gospodarczy nadal będzie oparty na konsumpcji. Analitycy coraz mniej liczą na to, że inwestycje będą motorem napędowym naszej gospodarki.

Chociaż ekonomiści oceniają, że z kwartału na kwartał gospodarka będzie rozwijać się coraz wolniej, to ich prognozy wzrostu gospodarczego są obecnie wyższe niż trzy miesiące temu. Gdy o oczekiwania co do dynamiki PKB w 2018 r. pytaliśmy w czerwcu, mediana prognoz wskazywała, że osiągniemy wynik na poziomie 4,5 proc. Teraz analitycy oceniają, że będzie to 4,8 proc. Podnieśli też prognozy wzrostu PKB w 2019 r. Tu jednak podwyżka jest minimalna – z 3,7 do 3,8 proc.

Podobnie jak od dłuższego czasu w górę idą prognozy konsumpcji. W dół – inwestycji. Na to, że popyt konsumpcyjny wciąż będzie miał się dobrze, wskazuje sytuacja na rynku pracy. Stopa bezrobocia jest najniżej, odkąd zaczęła się transformacja od centralnego planowania do gospodarki rynkowej. To, że ekonomiści często mówią o napięciach na rynku pracy, z punktu widzenia konsumpcji jest korzystne: zapowiada, że podwyżki płac mogą być nawet większe niż do tej pory.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane