statystyki

Policja wyjaśnia, jak się nie stać ofiarą naciągaczy

autor: Piotr Szymaniak25.09.2018, 07:26

wykroczenia drogowe

Polscy kierowcy coraz częściej są pociągani do odpowiedzialności za przewinienia popełniane za granicą. To wynik uruchomienia od kwietnia 2014 r. Krajowego Punktu Kontaktowego. Służy on wymianie informacji między poszczególnymi krajami na temat posiadaczy pojazdów, którymi popełniono wykroczenia drogowe. Ponieważ na Zachodzie grzywny są wyższe niż w Polsce, a organów uprawnionych do ich nakładania jest w Europie multum, sytuację postanowili wykorzystać oszuści. Wysyłają oni do firm transportowych fałszywe mandaty, co opisywaliśmy w tekście „Uwaga na oszustwa metodą na mandat z Niemiec” w DGP nr 171/2018.

Wiele z nich pada ofiarą oszustwa, bo choć w załączniku do dyrektywy 2015/413 w sprawie ułatwień w zakresie transgranicznej wymiany informacji dotyczących przestępstw lub wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu ruchu drogowego zamieszczono wzór zawiadomienia wysyłanego do właściciela pojazdu, jego stosowanie ma charakter dobrowolny. Jak zatem rozpoznać prawdziwe pismo?


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane