statystyki

Szanse dla Sierra Gordy: KGHM próbuje porozumieć się z Japończykami

autor: Karolina Baca-Pogorzelska, Joanna Kędzierska19.09.2018, 08:07; Aktualizacja: 19.09.2018, 09:13
Większa produkcja to nie wszystko. Jest jeszcze kwestia ceny.

Większa produkcja to nie wszystko. Jest jeszcze kwestia ceny.źródło: ShutterStock

Władze KGHM spotkają się z japońskimi współwłaścicielami kopalni. Chile zwiększa produkcję miedzi, a rosnący popyt może sprzyjać dostawcom.

Polski miedziowy gigant kupił Sierra Gordę w pakiecie z kanadyjską Quadrą za niemal 11 mld zł w 2012 r. Od tego czasu stracił na chilijskiej kopalni 7,5 mld zł. Ma 55 proc. udziałów, a jego partnerem jest japoński koncern Sumitomo. W DGP pisaliśmy, że roszady kadrowe tak w KGHM w Polsce, jak i w KGHM International zaniepokoiły Japończyków. Ale jest szansa, że strony dojdą do porozumienia, zwłaszcza że KGHM nie zamierza się na razie wycofać z Chile, choć władze resortu energii w lipcu sugerowały przegląd aktywów zagranicznych. A wydobycie Sierry w I półroczu 2018 r. w porównaniu do I półrocza 2017 r. spadło.

– Po wizytach zarządzających Sumitomo w marcu i maju w Lubinie we wrześniu planowane jest spotkanie prezesa i wiceprezesa ds. aktywów zagranicznych KGHM z prezesem Sumitomo Metal Mining oraz prezesem Sumitomo Corporation w Tokio – mówi DGP Lidia Marcinkowska, dyrektor naczelna ds. komunikacji w KGHM. – KGHM intensywnie współpracuje z Sumitomo oraz zespołem zarządzającym Sierra Gordą, aktywnie wspierając długoterminowy rozwój kopalni. Jej aktywność obliczona jest na 24 lata, z tendencją do zwiększania produkcji rudy z obecnych 110 do 130–140 tys. ton dziennie. W przypadku miedzi dodatkowo należy spodziewać się zwiększenia zawartości metalu w złożu, a w przypadku molibdenu – mniejszej zawartości metalu w złożu na przestrzeni kolejnych lat, co przełoży się na większą produkcję miedzi w koncentracie – tłumaczy.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane