statystyki

Szanse dla Sierra Gordy: KGHM próbuje porozumieć się z Japończykami

autor: Karolina Baca-Pogorzelska, Joanna Kędzierska19.09.2018, 08:07; Aktualizacja: 19.09.2018, 09:13
Większa produkcja to nie wszystko. Jest jeszcze kwestia ceny.

Większa produkcja to nie wszystko. Jest jeszcze kwestia ceny.źródło: ShutterStock

Władze KGHM spotkają się z japońskimi współwłaścicielami kopalni. Chile zwiększa produkcję miedzi, a rosnący popyt może sprzyjać dostawcom.

Polski miedziowy gigant kupił Sierra Gordę w pakiecie z kanadyjską Quadrą za niemal 11 mld zł w 2012 r. Od tego czasu stracił na chilijskiej kopalni 7,5 mld zł. Ma 55 proc. udziałów, a jego partnerem jest japoński koncern Sumitomo. W DGP pisaliśmy, że roszady kadrowe tak w KGHM w Polsce, jak i w KGHM International zaniepokoiły Japończyków. Ale jest szansa, że strony dojdą do porozumienia, zwłaszcza że KGHM nie zamierza się na razie wycofać z Chile, choć władze resortu energii w lipcu sugerowały przegląd aktywów zagranicznych. A wydobycie Sierry w I półroczu 2018 r. w porównaniu do I półrocza 2017 r. spadło.

– Po wizytach zarządzających Sumitomo w marcu i maju w Lubinie we wrześniu planowane jest spotkanie prezesa i wiceprezesa ds. aktywów zagranicznych KGHM z prezesem Sumitomo Metal Mining oraz prezesem Sumitomo Corporation w Tokio – mówi DGP Lidia Marcinkowska, dyrektor naczelna ds. komunikacji w KGHM. – KGHM intensywnie współpracuje z Sumitomo oraz zespołem zarządzającym Sierra Gordą, aktywnie wspierając długoterminowy rozwój kopalni. Jej aktywność obliczona jest na 24 lata, z tendencją do zwiększania produkcji rudy z obecnych 110 do 130–140 tys. ton dziennie. W przypadku miedzi dodatkowo należy spodziewać się zwiększenia zawartości metalu w złożu, a w przypadku molibdenu – mniejszej zawartości metalu w złożu na przestrzeni kolejnych lat, co przełoży się na większą produkcję miedzi w koncentracie – tłumaczy.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane