statystyki

Nie należy przekazywać kart flotowych kontrahentom

autor: Monika Bogdał15.09.2018, 11:00
paliwo, stacja paliw

Z uwagi na nasilające się na rynku kontrole warto sprawdzić, czy nie jest się podmiotem, któremu można zarzucić nieprawidłowościźródło: ShutterStock

Takie dalsze ich udostępnianie zewnętrznym podmiotom można uznać za formę sprzedaży paliwa. A wtedy niezbędne może być uzyskanie koncesji.

Wielu przedsiębiorców korzysta w ramach swojej działalności z kart paliwowych (flotowych), które wydają swoim klientom firmy uprawnione do obrotu paliwami (prowadzące stacje benzynowe). Z kolei przedsiębiorcy przekazują je swoim pracownikom. To wygodne rozwiązanie, pozwalające na bezgotówkowy zakup paliwa na stacjach benzynowych. Bywa że firmy przekazują karty także partnerom biznesowym, usprawniając procesy logistyczne oraz wspierając lojalność wobec przedsiębiorstwa .

Obrót paliwami

Niestety wielu przedsiębiorców nie jest świadomych, że w ten sposób narażają się na zarzut, że wykonują działalność w zakresie obrotu paliwami ciekłymi. Z punktu widzenia prawa energetycznego także działalność, która odbywa się bez wykorzystania infrastruktury, może stanowić obrót paliwami ciekłymi. Dzieje się tak, gdy działalność ta jest wykonywana w ramach prowadzonej firmy i choćby pośrednio wiąże się z generowaniem przychodu przez przedsiębiorcę udostępniającego karty paliwowe.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane