statystyki

Grupa nieokreślonych donosantów, czyli o tajemnicach przedsiębiorstwa spółki Mennica Skarbowa [OPINIA]

autor: Artur Sierant10.09.2018, 08:34; Aktualizacja: 10.09.2018, 08:42
Podstawą wszystkich teorii opisujących wyceny instrumentów pochodnych jest stochastyczny proces Wienera, czyli model matematyczny ruchów Browna.

Podstawą wszystkich teorii opisujących wyceny instrumentów pochodnych jest stochastyczny proces Wienera, czyli model matematyczny ruchów Browna.źródło: ShutterStock

Czy zauważyli państwo, że rozwiązania skomplikowanych problemów pojawiają się w sytuacjach, które najczęściej nie mają związku z wykonywaniem „pracy myślowej”. Zapewne pamiętacie opowieść o Dymitrze Mendelejewie, któremu przyśnił się układ okresowy pierwiastków. Inna legenda dotyczy chemika Fryderyka Kekulé. Jak sam twierdził, wracał kiedyś późnym wieczorem omnibusem do domu (to był XIX wiek), gdy przed oczami ukazał mu się obraz „tańczących” cząsteczek. I tak powstawała strukturalna teoria atomów. Temu samemu chemikowi dziesięć lat później przyśnił się wąż, który złapał swój własny ogon. I powstała wówczas hipoteza, że benzen ma strukturę pierścieniową.

A rynek kapitałowy? Dwadzieścia jeden lat temu Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii otrzymali Amerykanie Robert Merton oraz Myron Scholes. Uhonorowane zostało opracowanie metody wyznaczania wartości instrumentów pochodnych, które znamy jako równanie Blacka-Scholesa. W 1993 r. panowie założyli fundusz hedgingowy Long Term Capital Management (LTCM). W 1995 r. fundusz przyniósł 63 proc. zysku, rok później 50 proc., panowie pojechali do Szwecji odebrać nagrodę, a w roku 1998… zbankrutowali. Ekonomistom wydawało się wówczas, że potrafią zmierzyć ryzyko. A ryzyko zmierzone to ryzyko opanowane. Problem polega na tym, że większość modeli matematycznych opisuje zdarzenie o charakterze ciągłym, z rozkładem prawdopodobieństwa opisanym dającą się opisać krzywą Gaussa, czyli bardzo ładnym i łatwo przekształcalnym wzorem. A rzeczywistość przynosi czasami niespodziewane losowe zdarzenia, które teraz, mądrzejsi o kilka kryzysów nazywamy czarnymi łabędziami. Tu musiało być ich całe stado. Straty funduszu wyniosły 4,6 mld dol.

Co to ma wspólnego z pracą myślową? Podstawą wszystkich teorii opisujących wyceny instrumentów pochodnych jest stochastyczny proces Wienera, czyli model matematyczny ruchów Browna. Ten ostatni obserwował przez mikroskop pyłki kwiatowe w wodzie i zauważył, że znajdują się one w ciągłym, chaotycznym ruchu. Wiener był bardzo znanym matematykiem i wielu mu współczesnych chciało dostąpić zaszczytu nawet krótkiej z nim rozmowy. Jeden z młodych studentów zauważył go na poczcie, gdy ten chodził w tę i z powrotem i intensywnie nad czymś rozmyślał. Podejść, nie podejść? Może rozmyśla nad jakąś bardzo ważną teorią i ta zostanie bezpowrotnie zarzucona. Młody człowiek podszedł do profesora i zaczął: „Dzień dobry, profesorze Wiener”. Ten uderzył się w czoło i rzekł: „No tak, Wiener!”.


Pozostało jeszcze 48% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane