Nie można udzielić absolutorium wbrew dobrym obyczajom

04.09.2018, 07:44; Aktualizacja: 04.09.2018, 08:43
Sąd stwierdził, że udzielenie zarządowi absolutorium z wykonania obowiązków jest sprzeczne z dobrymi obyczajami, gdy zaniedbywał on interesy spółki w poprzednim roku. Zaniedbanie musi mieć jednak poważny charakter.

Sąd stwierdził, że udzielenie zarządowi absolutorium z wykonania obowiązków jest sprzeczne z dobrymi obyczajami, gdy zaniedbywał on interesy spółki w poprzednim roku. Zaniedbanie musi mieć jednak poważny charakter.źródło: ShutterStock

 Z powództwem o uchylenie uchwały zgromadzenia wspólników w sprawie absolutorium dla zarządu można wystąpić, gdy jest ona m.in. sprzeczna z umową spółki lub dobrymi obyczajami. Kiedy w praktyce może wystąpić sprzeczność uchwały z dobrymi obyczajami?

Dobre obyczaje to takie zachowania, które wpływają pozytywnie na funkcjonowanie spółki. Powinny być związane z przestrzeganiem uczciwości kupieckiej przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Dobre obyczaje to przyzwoite postępowanie, które uwzględnia w odpowiednim stopniu różne interesy służące spółce. Zwrócono na to uwagę w wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 10 maja 2013 r. (sygn. akt VI ACa 157/12).


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane