statystyki

Fundusze europejskie zbyt trudno rozliczyć

autor: Sławomir Wikariak04.09.2018, 19:00
Konsekwencją niejasnych regulacji są korekty nakładane na przedsiębiorców realizujących projekty współfinansowane ze środków unijnych.

Konsekwencją niejasnych regulacji są korekty nakładane na przedsiębiorców realizujących projekty współfinansowane ze środków unijnych.źródło: ShutterStock

Biuro Rzecznika Funduszy Europejskich w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju oraz Konfederacja Lewiatan apelują do rządu o nowelizację wytycznych dotyczących rozliczania unijnych pieniędzy. Chodzi przede wszystkich o przepisy o zamówieniach publicznych.

Propozycje obejmują m.in. rezygnację z obowiązku szacowania wartości zamówienia w projektach unijnych czy zmianę niejasnych regulacji związanych z wyznaczaniem właściwego trybu wyboru wykonawców. Inicjatorzy apelują też, by beneficjentom pozwolić na stosowanie zasady konkurencyjności, zawsze kiedy według nich jest to uzasadnione, bez obawy o korekty finansowe związane z zastosowaniem niewłaściwego trybu wyboru wykonawców.

– Przepisy nie przystają do praktyki realizacji projektów, są niejasne i rodzą ryzyko korekt finansowych. Co więcej, dają duże pole do interpretacji, a tym samym nierównego traktowania beneficjentów. Remedium na to nie stanowią niestety podręczniki i instrukcje wydawane przez instytucję zarządzającą funduszami europejskimi – ocenia Małgorzata Lelińska, ekspertka Konfederacji Lewiatan.


Pozostało jeszcze 49% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane