statystyki

Fundusze europejskie zbyt trudno rozliczyć

autor: Sławomir Wikariak04.09.2018, 19:00
Konsekwencją niejasnych regulacji są korekty nakładane na przedsiębiorców realizujących projekty współfinansowane ze środków unijnych.

Konsekwencją niejasnych regulacji są korekty nakładane na przedsiębiorców realizujących projekty współfinansowane ze środków unijnych.źródło: ShutterStock

Biuro Rzecznika Funduszy Europejskich w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju oraz Konfederacja Lewiatan apelują do rządu o nowelizację wytycznych dotyczących rozliczania unijnych pieniędzy. Chodzi przede wszystkich o przepisy o zamówieniach publicznych.

Propozycje obejmują m.in. rezygnację z obowiązku szacowania wartości zamówienia w projektach unijnych czy zmianę niejasnych regulacji związanych z wyznaczaniem właściwego trybu wyboru wykonawców. Inicjatorzy apelują też, by beneficjentom pozwolić na stosowanie zasady konkurencyjności, zawsze kiedy według nich jest to uzasadnione, bez obawy o korekty finansowe związane z zastosowaniem niewłaściwego trybu wyboru wykonawców.

– Przepisy nie przystają do praktyki realizacji projektów, są niejasne i rodzą ryzyko korekt finansowych. Co więcej, dają duże pole do interpretacji, a tym samym nierównego traktowania beneficjentów. Remedium na to nie stanowią niestety podręczniki i instrukcje wydawane przez instytucję zarządzającą funduszami europejskimi – ocenia Małgorzata Lelińska, ekspertka Konfederacji Lewiatan.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane