statystyki

Słaby klimat dla Azotów

autor: Justyna Piszczatowska30.08.2018, 07:50; Aktualizacja: 30.08.2018, 08:29
Zakłady Azotowe "Puławy" S.A.

Zakłady Azotowe "Puławy" S.A.źródło: Wikimedia Commons

Otoczenie rynkowe jeszcze nigdy nie było tak zmienne, jak w pierwszej połowie roku – mówi Wojciech Wardacki, prezes spółki.

Chemiczny potentat jest kolejną polską firmą, która odczuwa negatywne skutki wzrostu cen surowców energetycznych i uprawnień do emisji CO2. Węgiel kupowany przez Azoty zdrożał aż o 30 proc. Gaz ziemny niewiele mniej, a do tego podwyżka była zaskoczeniem. Ceny certyfikatów CO2 są już trzykrotnie wyższe niż na początku roku.

Kolejnym niekorzystnym czynnikiem są zmiany klimatu. W marcu przyszła fala mrozów, która obniżyła plony w rolnictwie, a tym samym zapotrzebowanie na nawozy. Efektem był nadmiar zapasów i nadpodaż, która przełożyła się na obniżki cen nawozów w II kw. Druga część roku najprawdopodobniej nie przyniesie diametralnej poprawy sytuacji, ponieważ na skutek letnich suszy, które już otwarcie nazywa się anomaliami pogodowymi, produkcja zbóż w Polsce w tym roku ma spaść o prawie 15 proc.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane