statystyki

Słaby klimat dla Azotów

autor: Justyna Piszczatowska30.08.2018, 07:50; Aktualizacja: 30.08.2018, 08:29
Zakłady Azotowe "Puławy" S.A.

Zakłady Azotowe "Puławy" S.A.źródło: Wikimedia Commons

Otoczenie rynkowe jeszcze nigdy nie było tak zmienne, jak w pierwszej połowie roku – mówi Wojciech Wardacki, prezes spółki.

Chemiczny potentat jest kolejną polską firmą, która odczuwa negatywne skutki wzrostu cen surowców energetycznych i uprawnień do emisji CO2. Węgiel kupowany przez Azoty zdrożał aż o 30 proc. Gaz ziemny niewiele mniej, a do tego podwyżka była zaskoczeniem. Ceny certyfikatów CO2 są już trzykrotnie wyższe niż na początku roku.

Kolejnym niekorzystnym czynnikiem są zmiany klimatu. W marcu przyszła fala mrozów, która obniżyła plony w rolnictwie, a tym samym zapotrzebowanie na nawozy. Efektem był nadmiar zapasów i nadpodaż, która przełożyła się na obniżki cen nawozów w II kw. Druga część roku najprawdopodobniej nie przyniesie diametralnej poprawy sytuacji, ponieważ na skutek letnich suszy, które już otwarcie nazywa się anomaliami pogodowymi, produkcja zbóż w Polsce w tym roku ma spaść o prawie 15 proc.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane