statystyki

PKO BP z rekordową sprzedażą kredytów. Bankowy lider rośnie jednak wolniej

autor: Łukasz Wilkowicz29.08.2018, 07:46; Aktualizacja: 29.08.2018, 08:30
PKO BP

W II kw. PKO BP udzielił kredytów hipotecznych o wartości 4 mld złźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Bartek Sadowski

W PKO BP rekordowa sprzedaż kredytów dla ludności i wyhamowanie tempa wzrostu akcji kredytowej. Pozycja nr 1 w kraju i regionie niezagrożona.

Do dziś bankowi udało się prawdopodobnie przekroczyć granicę 300 mld zł aktywów. W końcu czerwca – wczoraj bank zaprezentował wyniki za pierwsze półrocze – brakowało jeszcze 1,3 mld zł. Od tego czasu minęły jednak prawie dwa miesiące, w których klienci przynosili depozyty, a należący do grupy bank hipoteczny wyemitował w lipcu listy zastawne o wartości 500 mln zł. Prezes Zbigniew Jagiełło zapowiadał osiągnięcie „300 mld na 100-lecie niepodległości” już w ubiegłym roku. Sprawozdanie za III kwartał bank publikuje dzień po rocznicy odzyskania niepodległości.

PKO nie jest pierwszą krajową instytucją, której udało się osiągnąć ten poziom. Wcześniej zrobił to Powszechny Zakład Ubezpieczeń – dzięki zakupowi 20 proc. akcji Pekao, bo teraz cały bilans kupionego banku jest zaliczany do aktywów ubezpieczyciela.

PKO pozostaje jednak największym bankiem – nie tylko w kraju, ale i w regionie. Dwaj najwięksi konkurenci – Československá obchodni banka i Česká Spořitelna mają do odrobienia dystans kilkudziesięciu miliardów złotych. Ponad 100 mld zł dzieli od PKO BP największy bank Węgier – OTP.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane