statystyki

Europa w naszych butach. Jesteśmy czwartym producentem na kontynencie

autor: Patrycja Otto28.08.2018, 07:27; Aktualizacja: 28.08.2018, 07:37
Produkcję napędzał jednak popyt ze Wschodu. Po rozpadzie ZSRR straciliśmy głównego odbiorcę i po dziś dzień trwa szukanie nowych rynków zbytu. Jak tłumaczą eksperci, z każdym rokiem jest łatwiej ze względu na rosnącą jakość polskich butów. ‒ Możemy też pochwalić się coraz lepszym wzornictwem – dodaje Bogusław Woźniak.

Produkcję napędzał jednak popyt ze Wschodu. Po rozpadzie ZSRR straciliśmy głównego odbiorcę i po dziś dzień trwa szukanie nowych rynków zbytu. Jak tłumaczą eksperci, z każdym rokiem jest łatwiej ze względu na rosnącą jakość polskich butów. ‒ Możemy też pochwalić się coraz lepszym wzornictwem – dodaje Bogusław Woźniak.źródło: ShutterStock

Od stycznia do maja tego roku wyeksportowaliśmy obuwie za prawie 3 mld zł. W ciągu trzech lat wartość sprzedaży zagranicznej uległa niemal podwojeniu.

Dwucyfrowe tempo wzrostu stało się normą w polskiej branży obuwniczej. Nasi producenci pracują pełną parą nawet w tym roku, kiedy rynek w Europie przeżywa trudne chwile. Głównie z powodu pogody, od której wyniki sektora są bardzo zależne.

‒ Z powodu przeciągającej się zimy wyprzedaże trwały dłużej. Krótszy był natomiast okres sprzedaży wiosennej kolekcji w pełnej cenie. Dla producentów oznacza to mniejszy zarobek i pełne magazyny – tłumaczy Dariusz Miłek, twórca firmy CCC, która dziś w największym stopniu przyczynia się do sukcesów polskich butów za granicą. Firma eksportuje już 60 proc. tego, co produkuje. A rocznie wytwarza 50 mln par obuwia za ok. 4 mld zł. Z tego ok. 35 proc. powstaje w polskich fabrykach, w tym w zakładzie własnym spółki w Polkowicach. 


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane