statystyki

Europa w naszych butach. Jesteśmy czwartym producentem na kontynencie

autor: Patrycja Otto28.08.2018, 07:27; Aktualizacja: 28.08.2018, 07:37
Produkcję napędzał jednak popyt ze Wschodu. Po rozpadzie ZSRR straciliśmy głównego odbiorcę i po dziś dzień trwa szukanie nowych rynków zbytu. Jak tłumaczą eksperci, z każdym rokiem jest łatwiej ze względu na rosnącą jakość polskich butów. ‒ Możemy też pochwalić się coraz lepszym wzornictwem – dodaje Bogusław Woźniak.

Produkcję napędzał jednak popyt ze Wschodu. Po rozpadzie ZSRR straciliśmy głównego odbiorcę i po dziś dzień trwa szukanie nowych rynków zbytu. Jak tłumaczą eksperci, z każdym rokiem jest łatwiej ze względu na rosnącą jakość polskich butów. ‒ Możemy też pochwalić się coraz lepszym wzornictwem – dodaje Bogusław Woźniak.źródło: ShutterStock

Od stycznia do maja tego roku wyeksportowaliśmy obuwie za prawie 3 mld zł. W ciągu trzech lat wartość sprzedaży zagranicznej uległa niemal podwojeniu.

Dwucyfrowe tempo wzrostu stało się normą w polskiej branży obuwniczej. Nasi producenci pracują pełną parą nawet w tym roku, kiedy rynek w Europie przeżywa trudne chwile. Głównie z powodu pogody, od której wyniki sektora są bardzo zależne.

‒ Z powodu przeciągającej się zimy wyprzedaże trwały dłużej. Krótszy był natomiast okres sprzedaży wiosennej kolekcji w pełnej cenie. Dla producentów oznacza to mniejszy zarobek i pełne magazyny – tłumaczy Dariusz Miłek, twórca firmy CCC, która dziś w największym stopniu przyczynia się do sukcesów polskich butów za granicą. Firma eksportuje już 60 proc. tego, co produkuje. A rocznie wytwarza 50 mln par obuwia za ok. 4 mld zł. Z tego ok. 35 proc. powstaje w polskich fabrykach, w tym w zakładzie własnym spółki w Polkowicach. 


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane