statystyki

„Pępowina” made in Poland poleci na Marsa [WYWIAD]

autor: Adam Pawluć23.08.2018, 07:40; Aktualizacja: 23.08.2018, 08:56
mars

Misja ExoMars, która poleci na Czerwoną Planetę w 2020 r., kosztuje 1,5 mld euro. Państwo zaprojektowali i zbudowali podzespół, tzw. pępowinę, która ma zapewnić zasilanie łazika po jego lądowaniu na powierzchni Marsa. Jeśli ten element zawiedzie, pogrzebie 1,5 mld euro w marsjańskim piasku. Jak ubiegać się o taki projekt?źródło: ShutterStock

- Najważniejsze, co sektor kosmiczny dał światu, to wiedza, jak zarządzać ogromnymi innowacyjnymi projektami, w których uczestniczą tysiące ludzi - mówi Ilona Tobjasz w rozmowie z DGP.

Misja ExoMars, która poleci na Czerwoną Planetę w 2020 r., kosztuje 1,5 mld euro. Państwo zaprojektowali i zbudowali podzespół, tzw. pępowinę, która ma zapewnić zasilanie łazika po jego lądowaniu na powierzchni Marsa. Jeśli ten element zawiedzie, pogrzebie 1,5 mld euro w marsjańskim piasku. Jak ubiegać się o taki projekt?

Na początku uczestniczymy w wydarzeniach branżowych, takich jak dni przemysłowe dla konkretnych misji kosmicznych, targi i konferencje, gdzie spotykamy inne firmy, w tym kontrahentów. Nawet w sektorze kosmicznym to wszystko jest potrzebne. Firmy jak Thales i Airbus to największe na europejskim rynku podmioty zdolne integrować całe systemy. 

Oni, jako poddostawcy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), budują swój łańcuch poddostawców i wybierają takie firmy jak SENER. Współpracują z nami dlatego, że mamy doświadczenie i kompetencje potwierdzone przez port folio już zrealizowanych projektów. Warto dodać, że dla zleceniodawców ważne jest to, kto dokładnie będzie pracował przy ich projekcie. Nasze oferty obejmują więc CV osób wybranych do zespołów projektowych. Niezależnie jednak od skali i doświadczenia, każda firma musi wziąć udział w oficjalnym przetargu ogłaszanym na internetowej platformie EMITS, która służy składaniu ofert w projektach ESA. Agencja publikuje ogólną specyfikację i przeprowadza przetarg. Później, po wnikliwej ocenie przeprowadzonej z prime’ami (czyli firmami jak Thales i Airbus), wyłania najbardziej obiecujące firmy.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane