statystyki

Czym palić w piecu? Ekspresowe konsultacje jakości paliw stałych

autor: Karolina Baca-Pogorzelska20.08.2018, 07:57; Aktualizacja: 20.08.2018, 08:14
Palenie śmieciami w piecu

Palenie śmieciami w piecuźródło: ShutterStock

Dziś mija termin zgłaszania uwag do projektów rozporządzeń dotyczących ustawy antysmogowej. Resort energii nie zapytał o zdanie ani ekologów, ani samorządów

W ubiegłym roku do publicznych konsultacji projektu ustawy i rozporządzeń zaproszonych zostało 78 podmiotów, teraz tylko 13 – związkowcy, spółki węglowe, organizacje pracodawców i dwa branżowe instytuty. Wtedy na liście byli m.in. wszyscy marszałkowie województw, a nawet izba biomasy. Zainteresowanie pracami nad projektem w trybie przepisów o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa zgłosiły SUEK Polska (oddział jednego z największych rosyjskich producentów węgla kamiennego) czy CPL Industries (brytyjska spółka produkująca paliwa bezdymne, o której planach budowy fabryki w Polsce pisaliśmy w DGP).

W delegacji do wydania rozporządzenia czytamy, że „minister właściwy do spraw energii określi, w drodze rozporządzenia, wymagania jakościowe dla paliw stałych, [...] biorąc pod uwagę stan wiedzy technicznej w tym zakresie wynikający z badań tych paliw, a także doświadczeń w ich stosowaniu ze szczególnym uwzględnieniem potrzeby poprawy jakości powietrza, w tym ograniczenia emisji do powietrza gazów cieplarnianych i innych substancji”. Ani samorządy, w tym te, które zdążyły już wprowadzić u siebie uchwały antysmogowe, ani instytucje zaangażowane praktycznie od początku w cały proces (m.in. Polski Alarm Smogowy – PAS), ani sprzedawcy węgla (np. Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego węgla zrzeszająca składy opału) nie dostali zaproszenia do konsultacji.

Spytaliśmy resort energii, dlaczego na konsultacje dał de facto 4 dni (wolny 15 sierpnia oraz weekend) i czemu nie spytał o zdanie np. PAS. Resortowi 22 godziny zajęło odesłanie nas na swoją stronę internetową, gdzie nie ma odpowiedzi na pytanie o czas konsultacji i dobór podmiotów, jedynie wyjaśnienie, że konsultacje dodatkowe w ogóle zorganizowano, bo „dodano wymagania jakościowe dla węgla brunatnego, co było wynikiem poprawki wprowadzonej na etapie prac sejmowych do ustawy”.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane