statystyki

Czym palić w piecu? Ekspresowe konsultacje jakości paliw stałych

autor: Karolina Baca-Pogorzelska20.08.2018, 07:57; Aktualizacja: 20.08.2018, 08:14
Palenie śmieciami w piecu

Palenie śmieciami w piecuźródło: ShutterStock

Dziś mija termin zgłaszania uwag do projektów rozporządzeń dotyczących ustawy antysmogowej. Resort energii nie zapytał o zdanie ani ekologów, ani samorządów

W ubiegłym roku do publicznych konsultacji projektu ustawy i rozporządzeń zaproszonych zostało 78 podmiotów, teraz tylko 13 – związkowcy, spółki węglowe, organizacje pracodawców i dwa branżowe instytuty. Wtedy na liście byli m.in. wszyscy marszałkowie województw, a nawet izba biomasy. Zainteresowanie pracami nad projektem w trybie przepisów o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa zgłosiły SUEK Polska (oddział jednego z największych rosyjskich producentów węgla kamiennego) czy CPL Industries (brytyjska spółka produkująca paliwa bezdymne, o której planach budowy fabryki w Polsce pisaliśmy w DGP).

W delegacji do wydania rozporządzenia czytamy, że „minister właściwy do spraw energii określi, w drodze rozporządzenia, wymagania jakościowe dla paliw stałych, [...] biorąc pod uwagę stan wiedzy technicznej w tym zakresie wynikający z badań tych paliw, a także doświadczeń w ich stosowaniu ze szczególnym uwzględnieniem potrzeby poprawy jakości powietrza, w tym ograniczenia emisji do powietrza gazów cieplarnianych i innych substancji”. Ani samorządy, w tym te, które zdążyły już wprowadzić u siebie uchwały antysmogowe, ani instytucje zaangażowane praktycznie od początku w cały proces (m.in. Polski Alarm Smogowy – PAS), ani sprzedawcy węgla (np. Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego węgla zrzeszająca składy opału) nie dostali zaproszenia do konsultacji.

Spytaliśmy resort energii, dlaczego na konsultacje dał de facto 4 dni (wolny 15 sierpnia oraz weekend) i czemu nie spytał o zdanie np. PAS. Resortowi 22 godziny zajęło odesłanie nas na swoją stronę internetową, gdzie nie ma odpowiedzi na pytanie o czas konsultacji i dobór podmiotów, jedynie wyjaśnienie, że konsultacje dodatkowe w ogóle zorganizowano, bo „dodano wymagania jakościowe dla węgla brunatnego, co było wynikiem poprawki wprowadzonej na etapie prac sejmowych do ustawy”.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane