statystyki

Są dotacje na otwarcie biznesu. Ale chętnych brak

autor: Janusz K. Kowalski09.08.2018, 07:23; Aktualizacja: 09.08.2018, 08:06
Część bezrobotnych zarabia w szarej strefie i status bezrobotnego potrzebny jest im do otrzymania bezpłatnego dostępu do opieki medycznej.

Część bezrobotnych zarabia w szarej strefie i status bezrobotnego potrzebny jest im do otrzymania bezpłatnego dostępu do opieki medycznej.źródło: ShutterStock

Bezrobotni stworzyli w pierwszym półroczu 16,8 tys. firm z pomocą funduszy z urzędów pracy. To o 12 proc. mniej niż rok wcześniej – wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

– Ten spadek wynika przede wszystkim z tego, że firmy zakładają obecnie osoby, które chcą mieć własny biznes, bo mają na niego pomysł. A jest ich stosunkowo mało, ponieważ przy rekordowo niskim bezrobociu łatwo o zajęcie na etacie. Dawniej do uruchamiania działalności gospodarczej wiele osób zmuszała sytuacja na rynku pracy, na którym zdobycie płatnego zajęcia było bardzo trudne. Własna firma dawała szansę na zarobek – ocenia Jerzy Bartnicki, dyrektor PUP w Kwidzynie.

Zmieniła się też struktura osób bez zajęcia.

– Wśród bezrobotnych zarejestrowanych w naszym urzędzie większość to osoby, które nie mają legalnej pracy od lat. Część z nich zarabia w szarej strefie i status bezrobotnego potrzebny jest im do otrzymania bezpłatnego dostępu do opieki medycznej. Innym potrzebne jest zaświadczenie z urzędu pracy, dzięki któremu uzyskują świadczenia z pomocy społecznej. Nauczyli się z nich żyć i żadna praca ich nie interesuje. W tej sytuacji kandydatów na przedsiębiorców wśród bezrobotnych jest mało – twierdzi Bartnicki.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane