statystyki

Są dotacje na otwarcie biznesu. Ale chętnych brak

autor: Janusz K. Kowalski09.08.2018, 07:23; Aktualizacja: 09.08.2018, 08:06
Część bezrobotnych zarabia w szarej strefie i status bezrobotnego potrzebny jest im do otrzymania bezpłatnego dostępu do opieki medycznej.

Część bezrobotnych zarabia w szarej strefie i status bezrobotnego potrzebny jest im do otrzymania bezpłatnego dostępu do opieki medycznej.źródło: ShutterStock

Bezrobotni stworzyli w pierwszym półroczu 16,8 tys. firm z pomocą funduszy z urzędów pracy. To o 12 proc. mniej niż rok wcześniej – wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

– Ten spadek wynika przede wszystkim z tego, że firmy zakładają obecnie osoby, które chcą mieć własny biznes, bo mają na niego pomysł. A jest ich stosunkowo mało, ponieważ przy rekordowo niskim bezrobociu łatwo o zajęcie na etacie. Dawniej do uruchamiania działalności gospodarczej wiele osób zmuszała sytuacja na rynku pracy, na którym zdobycie płatnego zajęcia było bardzo trudne. Własna firma dawała szansę na zarobek – ocenia Jerzy Bartnicki, dyrektor PUP w Kwidzynie.

Zmieniła się też struktura osób bez zajęcia.

– Wśród bezrobotnych zarejestrowanych w naszym urzędzie większość to osoby, które nie mają legalnej pracy od lat. Część z nich zarabia w szarej strefie i status bezrobotnego potrzebny jest im do otrzymania bezpłatnego dostępu do opieki medycznej. Innym potrzebne jest zaświadczenie z urzędu pracy, dzięki któremu uzyskują świadczenia z pomocy społecznej. Nauczyli się z nich żyć i żadna praca ich nie interesuje. W tej sytuacji kandydatów na przedsiębiorców wśród bezrobotnych jest mało – twierdzi Bartnicki.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane