statystyki

Inwestycje publiczne ruszyły z miejsca

autor: Sławomir Wikariak08.08.2018, 08:02; Aktualizacja: 08.08.2018, 09:16
Pieniądze wydane na podstawie przepisów ustawy p.z.p. stanowiły w 2017 r. ponad 8 proc. produktu krajowego brutto

Pieniądze wydane na podstawie przepisów ustawy p.z.p. stanowiły w 2017 r. ponad 8 proc. produktu krajowego bruttoźródło: ShutterStock

Dane z opublikowanego niedawno sprawozdania Urzędu Zamówień Publicznych (UZP) za 2017 r. po raz pierwszy od trzech lat pokazują wzrost wartości rynku zamówień publicznych.

Niewiele brakuje do osiągnięcia rekordu z 2010 r., kiedy wartość naszego rynku zamówień wyniosła 167 mld zł. Dane tym bardziej napawają optymizmem, że wzrost jest widoczny, gdy weźmie się pod uwagę zarówno wyłącznie zamówienia udzielone na podstawie przepisów ustawy p.z.p., jak i kontrakty zawarte z ich pominięciem, na podstawie wyłączeń ustawowych. W pierwszej opcji wartość rynku wzrosła o prawie 56 mld zł, w drugiej, aż o 60 mld zł.

Czym tłumaczyć te wzrosty? Głównych powodów należy szukać w lepszej absorpcji środków europejskich. W 2016 r. były już one oczywiście uruchomione, ale ich wydawanie szło z oporami nie tylko na szczeblu centralnym, lecz także samorządowym. Ubiegły rok przyniósł skokowy wzrost. Widać go zarówno przy zamówieniach do progów unijnych, jak i powyżej ich.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane