statystyki

Arak: Brad Pitt pomoże przewidzieć kolejny kryzys

autor: Piotr Arak07.08.2018, 07:46; Aktualizacja: 07.08.2018, 09:36
Skoro wokół jest tak dobrze, to może pora przygotować się na kolejny kryzys. Następnym razem, gdy będziemy podejmować decyzję finansową, pomyślmy o zombie i Bradzie Pitcie, bo może on nam wskazać inną ścieżkę niż ta, którą byśmy wybrali, kierując się widzialnymi wskazówkami.

Skoro wokół jest tak dobrze, to może pora przygotować się na kolejny kryzys. Następnym razem, gdy będziemy podejmować decyzję finansową, pomyślmy o zombie i Bradzie Pitcie, bo może on nam wskazać inną ścieżkę niż ta, którą byśmy wybrali, kierując się widzialnymi wskazówkami.źródło: ShutterStock

Raz na jakiś czas komputery się zawieszają i trzeba zrobić im twardy reset. Niestety podobne zjawisko dotyka także rynków i nie wiadomo, ile nam czasu zostało do kolejnego załamania. Z reperkusjami ostatniego kryzysu walczyliśmy na świecie praktycznie do 2015 r., ale z jego konsekwencjami musimy żyć do dzisiaj, bo wyniósł on wiele radykalnych ugrupowań i polityków do władzy w różnych częściach świata.

J eśli spojrzymy na dane urzędów statystycznych, to trudno znaleźć wskaźniki, które nie idą w górę. W Polsce rosną produkcja przemysłowa, zatrudnienie, płace i PKB – wszystko w zasadzie rośnie, tylko bezrobocie maleje. Komisja Europejska podnosi prognozy dla Polski i (pomijając Luksemburg i Maltę) rozwijamy się w tym roku najszybciej spośród krajów Unii.

Kryzysy nigdy nie wybuchają tam, gdzie wszyscy patrzą. A dziś wszyscy patrzą na Chiny i banki. Libańsko-amerykański ekonomista Nassim Taleb w 2007 r. wydał książkę „Czarny łabędź. O skutkach nieprzewidywalnych zdarzeń”, która po upadku banku Lehman Brothers stała się bestsellerem. Ekonomista nazwał czarnym łabędziem zdarzenie, co do którego nie było nawet cienia przypuszczeń, że nastąpi, a jednak się zdarzyło i miało kolosalne skutki dla otoczenia. Jeśli widzieliśmy tylko białe łabędzie, nie spodziewamy się zobaczyć czarnego, a takie też istnieją.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane