statystyki

Sierant: Luksusowa kompania braci

autor: Artur Sierant06.08.2018, 07:33; Aktualizacja: 06.08.2018, 09:38

Na początek zagadka. Proszę o podanie nazwy audytora zamieszanego w bardzo duży skandal finansowy, który wybuchł w ubiegłym roku. Dla ułatwienia dodam, że audytor należy do Wielkiej Czwórki, nazwa owej spółki zaczyna się na literę „G”, zaś aktywność powiązanych z nią ludzi sięgała najwyższych osób w państwie.

Jeżeli pomyślałeś, Drogi Czytelniku, że kolejny raz eksploruję aferę Getbacku, a pytanie dotyczy firmy Deloitte, jesteś w błędzie. Rozwiązaniem zagadki jest firma KPMG, z tym że oddział nie w Polsce, a w Republice Południowej Afryki. Skandal księgowy dotyczy zaś firm należących do pochodzącej z Indii rodziny Gupta.

A było to tak… Tak naprawdę to nie wiemy, jak było. Bracia Alay, Atul i Rajesh „Tony” Gupta są obecnie poszukiwani przez służby finansowe RPA, Stanów Zjednoczonych i Indii, a złapać ich trudno, ponieważ poruszają się po świecie luksusowym prywatnym odrzutowcem Bombardier Global 6000. Jak donosi prasa, gdy kupowali samolot na początku 2015 r. za 52 mln dol., sami wyłożyli 14 mln dol., zaś pozostałą część przekazała producentowi rządowa kanadyjska agencja wspierania eksportu (EDC). Ta wobec braku spłaty kolejnych rat pożyczki zwróciła się do sądu w Johannesburgu. Kanadyjczycy anulowali umowę i próbują odzyskać samolot. Ale nie można go namierzyć, ponieważ w lutym bieżącego roku, gdy był w Moskwie, wyłączono w nim urządzenia lokalizujące. Od tego czasu widziano go jeszcze w Dubaju oraz w macierzystych Indiach. Był też w Szwajcarii.

A pomiędzy „widziano ich” a „aresztowano” mija dużo czasu. Szczególnie w wymienionych przed chwilą krajach. Dlatego Kanadyjczycy zwrócili się do służb lotniczych RPA o anulowanie rejestracji odrzutowca, chcąc go „uziemić”, korzystając z międzynarodowych przepisów. Przy okazji porównano sprawozdania finansowe za 2014 r. złożone do EDC, kiedy negocjowano zakup samolotu, z ich obecnymi odpowiednikami przygotowanymi przez prokuraturę. Jak się państwo domyślają, chcąc uzyskać finansowanie, zawyżono przychody i zyski. I tu zaczyna się wątek odpowiedzialności audytora i oszukańczej księgowości (celowo użyłem tego określenia, ponieważ profesor Krzysztof Jajuga z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu prosił mnie kiedyś, abym w miarę możliwości odróżniał kreatywną księgowość od oszukańczej).

Biznes rodziny w południowej Afryce skoncentrowany był na kilku obszarach: komputery, górnictwo, media oraz nowe technologie. Byli partnerami biznesowymi syna byłego prezydenta Jacoba Zumy, który w połowie lutego bieżącego roku został zmuszony do rezygnacji z zajmowanego stanowiska (alternatywą był impeachment). Kilku współpracowników oraz członków rodziny Gupta zostało wówczas aresztowanych przez policję. Ale najważniejsi są nieuchwytni.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane