statystyki

Banki pozwane za opłaty od kart płatniczych

autor: Bartek Godusławski02.08.2018, 07:34; Aktualizacja: 02.08.2018, 08:43
Miliard transakcji w kwartale

Miliard transakcji w kwartaleźródło: ShutterStock

Do sądów trafiły pierwsze pozwy na prawie 150 mln zł, a kolejne są już w drodze. Chodzi o zawyżanie opłat interchange. W Wielkiej Brytanii udało się już wygrać w sądzie odszkodowanie.

Wraca temat opłat interchange, czyli należności pobieranych przez bank wydający kartę płatniczą, od agenta rozliczeniowego po każdej transakcji z jej użyciem. Są pierwsi chętni, aby powalczyć o zwrot pieniędzy za utrzymywane przez lata zbyt wysokie opłaty. Drogę do odszkodowań otworzyła Komisja Europejska oraz wprowadzone w Polsce nowe przepisy.

– Skierowaliśmy już pierwsze pozwy do sądów przeciwko bankom, w sumie na kwotę prawie 150 mln zł. Kolejne pozwy są kwestią czasu – mówi DGP radca prawny Krzysztof Szwedowski z kancelarii SMP.

Jego kancelaria – na bazie danych publikowanych przez bank centralny – oszacowała, że wysokość zawyżonych na korzyść banków komercyjnych, opłat interchange tylko w latach 2008–2013 to kwota nawet 7 mld zł.

– Chodzi o zawyżenie powyżej poziomu określonego przepisami – tłumaczy Szwedowski.

Przez długi czas opłaty interchange w Polsce należały do najwyższych w Unii Europejskiej. Zdaniem Narodowego Banku Polskiego było to jedną z barier rozwoju obrotu bezgotówkowego. Ich wysokość kształtowała się przez lata między 1 a 2 proc. kwoty transakcji. To powodowało spory między sieciami handlowo-usługowymi, dla których był to koszt, i bankami, które zapisywały sobie opłaty po stronie przychodów.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane